To pierwszy krok zaproponowany przez biskupa opolskiego na drodze odnowy Kościoła, życia rodzinnego i społecznego.
Zgodnie z zapowiedzią, biskup opolski Andrzej Czaja przygotował pierwsze nagranie, w którym nakreśla program odnowy Kościoła opolskiego, wspólnot rodzinnych i życia społecznego. Omawia w nim pierwszy krok z 6-miesięcznego programu, zbudowanego w oparciu o nauczanie Pana Jezusa, które św. Mateusz zapisał w 18. rozdziale Ewangelii.
"To sam Jezus podpowiada nam, w jaki sposób odnowić Kościół, nasze życie rodzinne i społeczne. Przez prostotę i otwartość, przez dobry przykład, przez troskę o ubogich, przez braterskie upomnienie, wspólną modlitwę, a także przez przebaczenie i pojednanie. Chcę, abyśmy w kolejnych miesiącach zwrócili uwagę na te poszczególne Chrystusowe zasady ku odnowie Kościoła" - zapowiada bp Czaja.
"Duch świata tak przeniknął w Kościół, że zbytnio jesteśmy zajęci tym, co świat nam oferuje, a jednocześnie nieraz jesteśmy zamknięci i pełni obaw. Zatem w kwietniu chciejmy sobie przede wszystkim uświadomić, że jestem nie tylko ja, że są nie tylko moje problemy i moje życie, ale jest Bóg i drugi człowiek. Prostota wyrazi się w tym, że będę starał się zwyczajnie żyć z Bogiem, to znaczy rozmawiać z Nim i słuchać Go, żyć Jego słowem" - podpowiada biskup.
Zachęca do modlitwy rano, w południe i wieczorem. Zachęca, by rano powierzyć Panu swój dzień, w południe chwalić Boga, śpiewając "Raduj się, nieba Królowo", a wieczorem stanąć w prawdzie i przepraszać, a także dziękować.
Podpowiada też, jak żyć słowem Pana. "Mamy Pismo Święte w naszych domach, nieraz wspaniale oprawione, pięknie stojące na półce, bywa, że bardzo zakurzone. Wyjmijmy je i otwierajmy. Niech będzie na stoliku dostępne dla każdego domownika. Metoda może być nawet ta najprostsza, czyli czytam tam, gdzie otworzę. Czytam z uwagą, biorę to słowo i następnie chodzę z nim. Można je sobie zapisać na karteczce i włożyć do kieszeni, a potem w różnych sytuacjach je wyjmować. Jest także możliwość skorzystania ze słowa, które jest co dnia odczytywane w liturgii. Od poniedziałku do soboty komentarze do Ewangelii przygotowują nasi kapłani, a w niedzielę - my, biskupi. Zachęcam do słuchania" - mówi ordynariusz. Komentarze zamieszczane są w mediach społecznościowych w ramach projektu pn. "eVerbum".
W dalszym słowie pasterz opolski podpowiada, by w świadomości, sercu i przed oczami mieć drugiego człowieka, z którym razem mieszkamy czy pracujemy. "Nie żyjmy tylko światem wirtualnym czy też tylko zaspokajaniem swoich pragnień, dążeń i potrzeb, ale niech Bóg będzie na pierwszym miejscu, drugi człowiek, a dopiero potem moje sprawy i moje życie. Zobaczycie, jak to uprości wiele spraw w sercu i głowie" - zachęca bp Czaja.
Z kolei w pracy nad otwartością proponuje, by zadbać o więcej otwartości w sercu, w domu, na plebanii, jak i w relacjach międzyludzkich.
"Nie możemy sobie pozwalać na to, żeby widząc człowieka w potrzebie, przejść obojętnie. Zagadnij, zainteresuj się. Nasze serca nie mogą być obojętne na potrzeby drugiego człowieka. Są ludzie w naszym otoczeniu, którzy jakoś nas zranili i dlatego trudno nam się przełamać. I na to jest lekarstwo, bo jak nawet trudno ci się uśmiechnąć, nie mówiąc już o jakimś dobrym czynie dla takiego człowieka, zacznij od modlitwy. Pomódl się w intencji tego człowieka" - podpowiada ordynariusz.
Wskazuje też na budowanie otwartości między duszpasterzami i wiernymi. "Wy, duszpasterze, spróbujcie zorganizować w kwietniu spotkanie z parafialną radą duszpasterską, parafialnym zespołem Caritas, ze wspólnotami i grupami. Spróbujcie wspólnie zastanowić się, jak bardziej otworzyć parafialną wspólnotę na ludzi zobojętniałych na Kościół, na ludzi w potrzebie, cierpiących, a zwłaszcza na młode pokolenie" - zachęca.
"Bardzo was proszę o podjęcie tego dzieła. Po czasie będziemy zauważać, że nasze życie między nami jest po prostu lepsze, a w sercu mamy więcej pokoju i dobra" - podkreśla biskup opolski.
Prostota i otwartość | Ku odnowie naszego Kościoła opolskiego | cz. 1