Nowy numer 13/2024 Archiwum

Święty Stanisław uczy odwagi

W uroczystości patronalnej wspólnoty seminaryjnej uczestniczyli kard. Kurt Koch i kard. Walter Kasper.

– Św. Stanisław pokazał nam, czym jest odwaga. Musimy wytrwać, tak jak on wytrwał – mówił kard. Walter Kasper w homilii tłumaczonej na język polski przez abp. Alfonsa Nossola. – Dzisiaj chrześcijanie należą do najbardziej prześladowanych wśród ludzi. W Europie na szczęście nie ma takiego egzemplarycznego prześladowania, ale musimy się mieć na baczności. Pan Jezus przestrzega: „Jeżeli Mnie prześladowali, to i was prześladować będą" (J 15, 20). Musimy odważnie opierać się pokusom i wytrwać w wierności Jezusowi – mówił kard. Kasper, przypominając: – Obchodzimy Rok Wiary, a wiara autentyczna wymaga mocy i wytrwałości. Musimy prosić o łaskę potrzebną nam do wytrwania.

Mszy św. odpustowej ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu, przewodniczył kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności, który gości w diecezji opolskiej z racji inauguracji Instytutu Badań Nauczania Papieskiego w Kamieniu Śląskim. Mszę św. koncelebrowali m.in.: kard. Walter Kasper, były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności, abp Alfons Nossol, bp Andrzej Czaja, biskup gliwicki Jan Kopiec oraz biskup senior Jan Wieczorek, a także moderatorzy seminaryjni i księża profesorowie z Wydziału Teologicznego UO.

– Dzień odpustu w seminarium to dla nas dzień pochylenia się nad życiem, dziełem i świadectwem św. Stanisława biskupa, chce się powiedzieć, że tak jak co roku, ale i szczególnie wyjątkowo, bo tym razem z obecnością pośród nas dwóch kardynałów – mówił bp Andrzej Czaja, dziękując znamienitym gościom: – Mieliśmy okazję zaczerpnąć z tych, którzy jeszcze nie tak dawno, w czas konklawe, przeżywali szczególne chwile, bo odosobnieni, we wspólnocie musieli się otworzyć na głos Bożego Ducha. Mogliśmy zaczerpnąć z ich niesamowitego doświadczenia, które w sercach im zostało, a z obfitości serca mówią nie tylko usta, ale mówi cała postawa. Mogliśmy zaczerpnąć z ich wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i rozmodlonej.

Bp Czaja, zwracając się do moderatorów seminaryjnych i kleryków, podkreślał za kard. Kurtem Kochem, że choć żołnierze rzymscy nie odważyli się podzielić tuniki Jezusa, niestety chrześcijanie w przeszłości odważyli się i dziś nieraz odważają się Ciało Chrystusowe dzielić. – Mamy do odrobienia wielką lekcję. Musimy na nowo uzmysłowić sobie skandal podziału, aby nas zabolało, i aby się zmobilizować i w codzienności kształtować otwartą tożsamość – apelował bp Czaja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy