Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zachwycający drapieżnicy w muzeum

O niezwykłym życiu ważek można będzie posłuchać już jutro w Opolu.

 

Zachwycający drapieżnicy w muzeum   O zwyczajach tych płochych, wodnych drapieżników autorzy wystawy potrafią opowiadać bardzo ciekawie Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Już jutro, 20 kwietnia w samo południe w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu (Mały Rynek 7, wejście od ul. Muzealnej) nastąpi otwarcie wystawy pt. "Ważki – zabójcy dwóch środowisk". Jest ona dziełem dwóch biologów z Działu Przyrody MŚO, Michała Wolnego i Piotra Zabłockiego, którzy są pasjonatami i znawcami tych niezwykłych owadów.

W programie, prócz obejrzenia 139 wielkoformatowych, pięknych zdjęć, ukazujących w efektowny sposób najważniejsze momenty życia, różnorodność i metamorfozy ważek, będzie można wysłuchać opowieści autorów wystawy o niecodziennych zachowaniach tych niewielkich drapieżników. To też okazja do posłuchania koncertu zespołu kameralnego Filharmonii Opolskiej, a także poznania historii ciekawego i nagrodzonego prestiżową nagrodą komiksu przyrodniczego pt. "Cecylia poznaje ważek zwyczaje". Warto tu zauważyć, że rysunki do niego wykonał Sławomir Kiełbus, kontynuator kreski autora znanego przed laty komiksu "Kajko i Kokosz".

W Opolu będzie można oglądać ekspozycję do 28 maja. Potem trafi do Prudnika, Namysłowa i Głubczyc, by pod koniec października wrócić na Górę św. Anny do Muzeum Czynu Powstańczego, gdzie miała swój początek.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny, patronat honorowy nad nią objął Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, zaś patronat medialny opolski "Gość Niedzielny".

Wystawę zrealizowano w ramach projektu "Inwentaryzacje przyrodnicze kluczem do edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności w województwie opolskim" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Oś Priorytetowa RPO WO na lata 2014-2020: V. Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Działanie: 5.1. Ochrona różnorodności biologicznej).

O inauguracji ekspozycji na Górze Świętej Anny, gdzie znajduje się także druga część wystawy, pisaliśmy tutaj:

http://opole.gosc.pl/doc/3652426.Zabojcze-skrzydlate-piekne

http://opole.gosc.pl/doc/3670179.Wazki-temat

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy