Trzydziestu wiernych pojechało do Krakowa po relikwie bł. Jana Pawła II. W kaplicy arcybiskupów krakowskich niektórzy nie kryli łez wzruszenia.
Już kilkanaście parafii w naszej diecezji ma relikwie bł. Jana Pawła II. A jednak relikwie dla Przylesia i Obórek (dekanat Grodków) to trochę inna historia. Wielu z mieszkańców ma korzenie góralskie i galicyjskie. – Jak 32 lata temu pojechałam do Kalwarii Zebrzydowskiej i uklękłam w kaplicy Cudownego Obrazu, to się rozpłakałam: Matko Boska, ja tak daleko od Ciebie i nie przyjeżdżałam, ale jak będę godna, to daj mi pielgrzymować co roku do Ciebie – opowiada Janina Podgórni pochodząca z Jurkowa koło Limanowej. I już w sierpniu 1980 zorganizowała pielgrzymkę z Przylesia i okolic do Kalwarii. Do dziś na odpust Wniebowzięcia jedzie stąd duża grupa pielgrzymów i na uroczystości pogrzebu Matki Bożej ubierają stroje ludowe, tworząc tak zwaną asystę. – W Kalwarii przez te lata wymodliliśmy bardzo dużo – opowiada pani Podgórni. Łaski z ostatnich lat przewodniczka z Przylesia spisała w liście do krakowskiego biskupa pomocniczego o. Damiana Muskusa OFM, który przez 6 lat przed nominacją na biskupa (2011) był kustoszem sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej i dobrze zna przyleskich pielgrzymów. Właśnie jego Janina Podgórni poprosiła o relikwie bł. Jana Pawła II.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.