Dziedzictwo sztuki sakralnej

Anna Kwaśnicka

publikacja 03.12.2012 11:55

Dyrektor Muzeum Diecezjalnego, ks. prałat Piotr Maniurka, został odznaczony srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Dziedzictwo sztuki sakralnej Ks. Piotr Maniurka, diecezjalny konserwator zabytków, został wyróżniony srebrnym medalem "Gloria Artis" oraz Nagrodą Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury Anna Kwaśnicka/GN

Medal „Gloria Artis”, przyznawany przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ks. prałat Piotr Maniurka otrzymał podczas uroczystości 25-lecia otwarcia Muzeum Diecezjalnego, która odbyła się w niedzielny wieczór 2 grudnia. W nastrojowej „Sali Eucharystycznej” muzeum spotkali się ludzie kultury i sztuki z opolskiego środowiska artystycznego, a także członkowie i konsultorzy Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa KEP.

– To niezwykle wzruszająca okoliczność spotkać się w pierwszym muzeum powołanym przez biskupa diecezjalnego. Dziękuję abp Alfonsowi Nossolowi za jego odwagę dotyczącą budowania tego obiektu – mówił przewodniczący rady, biskup włocławski Wiesław Mering, podkreślając, że pamięta jak 25 lat temu w Polsce rozniosła się wieść o wielkim wydarzeniu kulturalnym, jakim było otwarcie Muzeum Diecezjalnego w Opolu. – Czasem muzeum kojarzy nam się z tym, co jest przeszłością, ale przecież muzeum, ukazując historię i bogactwo, uczy wrażliwości kolejne młode pokolenia Polaków. To jest niezwykle istotne zadanie – podkreśla bp Wiesław Mering.

Drugim wyróżnieniem, którym uhonorowany został dyrektor Muzeum Diecezjalnego, jest Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury. – Oba wyróżnienia należą się wszystkim, którzy od 25 lat w tym gmachu się udzielają na rzecz kultury – podkreślał dyrektor ks. Piotr Maniurka, który od początku istnienia muzeum czuwa nad gromadzeniem i ekspozycją zabytków sakralnych ziemi opolskiej.

Dziedzictwo sztuki sakralnej   Dziękczynnej Mszy św. przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering Anna Kwaśnicka/GN Uroczystości w Muzeum Diecezjalnym poprzedziła dziękczynna Msza św. katedrze opolskiej, której przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering. Koncelebrowali m.in.: abp Alfons Nossol, który był inicjatorem budowy muzeum, bp Andrzej Czaja, a także członkowie Rady ds. Kultury: biskup gliwicki Jan Kopiec i biskup pomocniczy włocławski Stanisław Gębicki.

– Sztuka sakralna, której służy Muzeum Diecezjalne, pomaga nam nabierać Ducha i podnosić głowy – mówił w homilii bp Andrzej Czaja, wskazując, że dziedzictwo kultury sakralnej tworzone przez pokolenia chrześcijan na większą chwałę Bożą, pozwala współczesnemu człowiekowi rozeznawać obecność Boga wśród nas. – Na co dzień nie umiemy zbytnio korzystać z dziedzictwa sztuki sakralnej. Musimy na nowo uczyć się czytać to, co zostawili nam nasi przodkowie – wskazywał biskup opolski.

Uroczystości jubileuszowe wzbogacił koncert „Tota Pulchra est Maria” w wykonaniu Klaudii Romek (sopran), Brygidy Tomali (fortepian) i Joanny Zub (wiolonczela), a zakończył wernisaż wystawy ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej „Z dziedzictwa wiary”. Natomiast dziś w Opolu obraduje Rada ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego działająca przy episkopacie. – Nasze zebranie w Opolu jest formą uczczenia rocznicy otwarcia Muzeum Diecezjalnego – podkreślał bp Wiesław Mering, od wczoraj goszczący w diecezji opolskiej.