Niech ten pomnik ciągle woła

ak

publikacja 03.05.2013 17:25

W Oleśnie odsłonięty został pomnik z płaskorzeźbą bł. Jana Pawła II.

Niech ten pomnik ciągle woła 3 maja, Olesno. Bp Andrzej Czaja i burmistrz Sylwester Lewicki odsłaniają pomnik Jana Pawła II Andrzej Kerner/GN

3 maja na rynku w Oleśnie odbyła się uroczystość poświęcenia i odsłonięcia pomnika Jana Pawła II. – Potrzebujemy takiego świadka w centrum naszego miasta. To ważny dzień w historii Olesna – witał zgromadzonych ks. Walter Lenart, proboszcz oleskiej parafii. Na uroczystość przybyli m. in. : kard. Marian Jaworski, emerytowany arcybiskup Lwowa i przyjaciel Jana Pawła II, abp Alfons Nossol, bp Jan Wieczorek, księża związani z Olesnem, burmistrz Olesna i starosta oleski. Był także gimnazjalny kolega Karola Wojtyły – Eugeniusz Mróz z Opola.

Mszy św. odprawionej na ołtarzu polowym przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja. – Nade wszystko prośmy, abyśmy to wielkie dziedzictwo myśli i świadectwa życia bł. Jana Pawła II lepiej umieli wdrażać w nasze życie, w naszą codzienność. Niech postawiony pomnik ciągle woła w naszą stronę o budowanie pomnika w naszych sercach przez realizowanie tego, o co wołał, co wskazywał i co nam zostawił bł. Jan Paweł II – powiedział opolski ordynariusz.

Kazanie o Janie Pawle II wygłosił abp Alfons Nossol, najpierw uczeń ks. prof. Karola Wojtyły na KUL-u, potem jego współpracownik, jako ordynariusz opolski i jako teolog zaangażowany w dialog ekumeniczny w skali Kościoła powszechnego. – Na KUL-u prof. Wojtyła był „postrachem”. Wykładał szybko i trudno. Jego wykłady były przykładem teologii „na klęczkach”, a nie teologii dyskutującej – mówił arcybiskup.

– Jan Paweł II był egzemplarycznym człowiekiem wielkanocnym. Radość nie opuszczała go nawet w najtrudniejszych momentach życia. Trudno we współczesnej historii znaleźć człowieka bardziej wielkanocnego – podkreślał abp A. Nossol. Emerytowany biskup opolski przypomniał także wielką rolę jaką odegrał papież Polak w krzewieniu cywilizacji miłości i życia. – Tylko taka cywilizacja, jako jedyna, jest zdolna zbudować w naszym świecie prawdziwy pokój – wołał arcybiskup, przypominając, że Jan Paweł II na całym świecie upominał się o zniewolonych, upokorzonych i uciemiężonych ludzi.

Na koniec Mszy św. przedstawiciel Społecznego Komitetu Budowy Pomnika zapewnił zgromadzonych na oleskim rynku (mimo złej pogody przybyło ponad tysiąc wiernych), że dzieło upamiętniania bł. Jana Pawła II nie ograniczy się tylko do budowy pomnika, ale komitet będzie także corocznie fundował stypendia dla uzdolnionych uczniów i studentów gminy Olesno. Bp Andrzej Czaja poświęcił pomnik i wspólnie z burmistrzem Sylwestrem Lewickim dokonał jego odsłonięcia.

Wykonana w brązie płaskorzeźba na pomniku jest dziełem prof. Józefa Stasińskiego i przedstawia scenę ze spotkania oleskich ministrantów z Janem Pawłem II. Na cokole znajdują się słowa Jana Pawła II:  "Proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo... raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością. Abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy".

Pomnik stoi obok najstarszego w Oleśnie kościoła św. Michała.