Wakacje z codzienną modlitwą

Anna Kwaśnicka

publikacja 04.07.2013 18:09

Pierwszy turnus Oazy Dzieci Bożych został zorganizowany w Sidzinie. Kolejny odbędzie się w Nysie w drugiej połowie lipca.

Wakacje z codzienną modlitwą Każdego dnia oazowicze uczestniczą we Mszy św. w kościele św. św. Piotra i Pawła w Sidzinie Anna Kwaśnicka /GN

Od 30 czerwca do 5 lipca prawie 50 dziewczynek i chłopców, zarówno ze szkół podstawowych, jak i przedszkolaków uczestniczyło w rekolekcjach oazowych, opartych na chwalebnych tajemnicach Różańca. Dzieci przyjechały m.in. z Opola, Otmuchowa, Wójcic, Starych Budkowic czy Brynicy, a rekolekcje dla nich poprowadził ks. Zygmunt Nagel, wikariusz parafii Przemienienia Pańskiego w Opolu.

Podobny turnus oazowy, również w Sidzinie, odbył się przed rokiem. Wówczas rozważane były tajemnice radosne. – W grupie, którą mamy, jest prawie 20 dzieci sprzed roku – wyjaśnia ks. Zygmunt Nagel. – To znaczy, że dzieciom podoba się taki sposób spędzania wakacji i z chęcią wracają.

– Na oazie jestem pierwszy raz. Chciałam tu przyjechać, żeby przeżyć przygodę. I udało się – cieszy się Zuzia Kopij z Opola. – Dużo się modlimy. Dwa razy dziennie chodzimy do kościoła – na Mszę św. i później na nabożeństwo. Mamy szkołę śpiewu, kiedy poznajemy nowe piosenki, mamy też szkołę liturgii, na której kleryk Mateusz mówi nam np. o różnych rzeczach, jakie znajdują się w kościele – opowiada Kinga Sikorska z Lalik, która w Sidzinie na Oazie jest już po raz drugi, a przyjechała razem z bratem i siostrą. – Byliśmy też na plaży na Jeziorem Nyskim i mieliśmy dyskotekę – dopowiada Justyna Konopka z Opola.

Dom Parafialno-Rekolekcyjny tętni życiem. Dzieci wykorzystują talenty muzyczne, plastyczne, uczestniczą w zajęciach sportowych prowadzonych przez Daniela Brzozowskiego, emerytowanego nauczyciela wychowania fizycznego. – Nauczyłam się tutaj gry w ringo, poznałam nowe piosenki i znalazłam nowe koleżanki i kolegów – mówi Justyna.

– Dzieci doskonale radzą sobie od strony muzycznej. Wiele z nich ma bardzo dobry słuch. Mamy tutaj flecistę, gitarzystki, a także dzieci grające na skrzypcach i pianinie – podkreśla Aniela Jeleniewicz, która animuje najmłodszą grupę, a także prowadzi szkołę śpiewu.

– Mamy też grupki dzielenia, kiedy czytamy fragment Ewangelii i potem odpowiadamy na przygotowane pytania – mówi Krysia Butmankiewicz z Opola. – To ważne, że dzieci rozmawiają o wierze z rówieśnikami. Dzięki temu wzajemnie się budują. Czasem, jeśli dziecko pochodzi z mniej praktykującej rodziny, może zaczerpnąć z przykładu innych dzieci – mówi ks. Zygmunt Nagel. – Każdego dnia dużo się modlimy. Nie brakuje również modlitwy spontanicznej uwielbienia i dziękczynienia. Dzieci nie mają oporów i chętnie podchodzą do mikrofonu by wspólnie się modlić. Mam nadzieję, że kiedy oazaowicze wrócą do domu, to choć nie będą aż tyle modlić się każdego dnia, to jednak będą pamiętać choćby o modlitwie przed posiłkiem – dopowiada rekolekcjonista.

Wraz z ks. Zygmuntem Nagelem oazę w Sidzinie animują klerycy: Mateusz Wieczorek, Dawid Sichma, Krzysztof Rencz, a także Aniela Jeleniewicz, Maria Lakwa, Daniel Brzozowski i Mariusz Konopka.