Dziękują za Dom Boży

Anna Kwaśnicka

publikacja 07.07.2013 14:14

W niedzielę 7 lipca, w parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Opolu-Grudzicach świętowano 50. rocznicę konsekracji kościoła. Uroczystej Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Paweł Stobrawa, który poświęcił nową chrzcielnicę i nowe tabernakulum.

Dziękują za Dom Boży Uroczystej Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Paweł Stobrawa Anna Kwaśnicka /GN

– Ta świątynia budowana była wielkim wysiłkiem mieszkańców w trudnych czasach. Dlatego wyraża głęboką wiarę mieszkańców Grudzic i wielką troskę duszpasterzy z Groszowic. Kiedy w 1959 roku, zaistniało niebezpieczeństwo rozwiązania Komitetu Budowy Kościoła, ówczesny proboszcz parafii groszowickiej ks. Antoni Liszka, powodowany wielką determinacją doprowadzenia do końca rozpoczętego razem z parafianami z Grudzic dzieła budowy kościoła, zmobilizował siły, by wznoszoną świątynię pokryć dachem. Osobiście też dokonał poświęcenia tego kościoła w dniu 13 grudnia 1959 roku. W ten sposób zostało oddalone niebezpieczeństwo zamknięcia dalszej budowy – przypominał ks. proboszcz Leonard Makiola, podkreślając, że dopiero po zakończeniu budowy kościół został konsekrowany przez bp. Franciszka Jopa. Miało to miejsce 7 lipca 1963 roku, dokładnie 50 lat temu.

W homilii bp Paweł Stobrawa przypominał znaczenie Domu Bożego, jakim jest świątynia parafialna. – Człowiek jest z natury otwarty na Boga i chce żyć blisko Boga. Mieszkańcom Grudzic bardzo zależało, by wśród wielu zabudowań mieć tutaj również Dom Boży, dom wspólnoty parafialnej – podkreślał biskup.

Dziękują za Dom Boży   Z okazji jubileuszu biskup poświęcił chrzcielnicę i tabernakulum ofiarowane przez parafian Anna Kwaśnicka /GN – Wśród was nie trzeba mówić o konieczności dbania o kościół. Ileż kosztownych inwestycji podjęliście w stosunkowo krótkiej historii waszej świątyni. Wszystko, czego tutaj dokonano, stało się możliwe dzięki waszemu przekonaniu, że ta budowla jest bramą nieba – mówił bp Paweł Stobrawa, który po homilii poświęcił nową chrzcielnicę, a także nowe tabernakulum wykonane ze złota ofiarowanego przez parafian i osoby spoza parafii, w postaci różnych rodzinnych pamiątek.

W czasie Mszy św. zagrała parafialna orkiestra dęta pod batutą Krzysztofa Żurakowskiego, a zaśpiewała schola liturgiczna prowadzona przez Małgorzatę Grus.

Po Eucharystii rozpoczął się drugi dzień festynu zorganizowanego przez Parafialną Radę Duszpasterską. Zaplanowano konkursy i zabawy dla dzieci, występy orkiestry dętej z Kotulina, kabaretu Żubr, mażoretek, duetu „Metrum”, a także zabawę taneczną z zespołem „Red Angel”.