Łączność duchowa

Anna Kwaśnicka

publikacja 18.06.2014 09:55

Iść, zostając w domu – czyli o duchowym pielgrzymowaniu na Jasną Górę.

Łączność duchowa Piesi pielgrzymi liczą na modlitewne wsparcie w swoich parafiach Anna Kwaśnicka /GN

Wkrótce wyruszy 38. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę. Jeśli zostajesz w domu, również możesz pielgrzymować. Wielu osobom brak urlopu, obowiązki czy stan zdrowia uniemożliwiają piesze podążanie do Czarnej Madonny, ale każdy może dołączyć do jednej z grup duchowych pielgrzymów, które zawiązują się przy niektórych parafiach. W ubiegłych latach m.in. w parafii NSPJ w Raciborzu, św. Karola Boromeusza w Opolu czy Przemienienia Pańskiego w Opolu.

Czym jest duchowe pielgrzymowanie?

Pątnicy wyruszający na pieszą pielgrzymkę żegnani są przez parafian i otrzymują błogosławieństwo na drogę. Do swoich parafii wracają po prawie tygodniu. W tym czasie nieraz kontaktują się telefonicznie ze swoimi bliskimi, ale nie zawsze parafia żyje faktem, iż jej wierni są w czasie tak ważnej wędrówki. Dzięki popularyzowaniu formy duchowego pielgrzymowania, podczas każdego dnia pielgrzymki parafianie mogą odczuwać łączność duchową z tymi, którzy borykają się z kolejnymi kilometrami. Piesza pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Pozostając w domu również można takie rekolekcje przeżyć. Form pielgrzymowania duchowego jest tyle, ile osób które się go podejmą. Najważniejsza jest łączność modlitewna między pątnikami zmierzającymi do Częstochowy a tymi, którzy pozostali w domach. Pielgrzymi duchowi modlą się za idących na Jasną Górę, a idący niosą w sercach intencje pozostających w domach. Również w  tym roku intencje duchowych pielgrzymów - czytelników Gościa Opolskiego, zostaną zaniesione na Jasną Górą. Szczegóły już wkrótce.

Jak pielgrzymować duchowo?

Żyjąc codziennymi obowiązkami ofiarujmy swoje trudy w intencji pielgrzymki, odmawiajmy Modlitwę duchowego pielgrzyma, przeżywajmy każdy dzień w konkretnej intencji, rozważajmy tematy poszczególnych dni pielgrzymki i pamiętajmy, że centrum dnia stanowi Eucharystia. Ponadto według własnego uznania możemy realizować dodatkowe postanowienia: modlitwy, praktyk ascetycznych czy uczynków miłosierdzia. Przykładowo w minionych latach w raciborskiej parafii NSPJ oprócz zapisów i rozdawanych specjalnych broszur, w których zawarte były materiały na każdy dzień pielgrzymki, duchowi pielgrzymi codziennie byli zapraszani na nabożeństwo różańcowe i Mszę św., w czasie której wygłoszone kazanie było tematycznie związane z konferencją, jaką danego dnia usłyszeli pątnicy na szlaku. W broszurce dla duchowych pielgrzymów zapisano plan pieszej pielgrzymki, godziny nabożeństw w kościele oraz teksty do osobistego rozważania. W parafii Przemienienia Pańskiego zrobiono dodatkowy krok, gdyż przygotowano dla duchowych pielgrzymów multimedialne nabożeństwa, w czasie których połączono modlitwę z relacjami ze szlaku. Na bieżąco przywożono do Opola nagrania audio i video oraz zdjęcia z pielgrzymki. Ponadto na stronie internetowej umieszczano teksty rozważań oraz regularnie odświeżano informacje o tym, gdzie pielgrzymi się znajdują i co robią.

Wspólna Eucharystia

Pielgrzymka zakończy się w sobotę 23 sierpnia o. godz. 11.00 Mszą św. na Jasnej Górze. Na Eucharystię zaproszeni są wszyscy wierni diecezji opolskiej, a szczególnie duchowi pielgrzymi, którzy swoją modlitwą będą przez cały tydzień wspierali trudy pieszej wędrówki.

Od redakcji: Jesteśmy ciekawi, w których parafiach w tym roku zawiążą się grupy duchowych pielgrzymów. Jeśli taka grupa powstaje w Twojej parafii – prosimy poinformuj nas: opole@gosc.pl