Wspólnota jest jak piłka

Anna Kwaśnicka

publikacja 26.07.2013 20:11

W Jełowej spotkali się uczestnicy dwóch turnusów Oazy Nowego Życia.

Wspólnota jest jak piłka – Wspólnota jest czymś podstawowym, bez niej człowiek nie potrafi się rozwijać – podkreśla ks. Sławomir Kwiatkowski, diecezjalny moderator Ruchu Światło–Życie Anna Kwaśnicka /GN

Trzynasty dzień każdej oazy to Dzień Wspólnoty, na którym spotykają się uczestnicy różnych turnusów rekolekcyjnych. W uroczystość św. Anny w Jełowej, gdzie Oazę Nowego Życia prowadzi ks. Mariusz Drygier, młodzież gościła uczestników rekolekcji w Brynicy prowadzonych przez ks. Radosława Chałupniaka.

– Trzynastego dnia rekolekcji oazowych przeżywamy dzień Zesłania Ducha Świętego. Wspominamy narodziny Kościoła, ale przede wszystkim celebrujemy to, że jako wspólnota Kościoła jesteśmy razem, możemy dzielić się tym, co przeżywamy, wzajemnie umacniać się świadectwem wiary – wyjaśnia ks. Radosław Chałupniak.

Spotkanie uczestników dwóch oaz, w których udział bierze łącznie blisko 60 osób, rozpoczęło się przy grocie maryjnej, tuż za kościołem parafialnym św. Bartłomieja. Wspólny, radosny śpiew było słychać z daleka. Po modlitwie uwielbienia miała miejsce prezentacja obydwu oaz – również przede wszystkim śpiewająca.

Z kolei w południe rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. Sławomir Kwiatkowski, diecezjalny moderator Ruchu Światło–Życie.

– Dzień Wspólnoty to czas, kiedy możemy wzajemnie umocnić się, to czas, który ma nas połączyć, ale i pokazać jedność, która już jest między nami – wyjaśniał ks. Kwiatkowski, który w homilii przyrównał wspólnotę do piłki. – Piłka to wiele kawałków skóry połączonych między sobą niewidocznymi z zewnątrz nićmi. By piłka nadawała się do grania, kawałki skóry muszą być ściśle połączone, a balon w środku napompowany powietrzem. Również wspólnota to wiele osób, które muszą być blisko siebie, połączone więziami, a wypełnione Duchem Świętym – obrazowo opowiadał ks. Kwiatkowski.

Po Eucharystii był czas na obiad, rozmowy w cieniu rozłożystego drzewa, jak i na nabożeństwo uwielbienia, podczas którego młodzież mogła przystąpić do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. – To dzieło, które zachęca młodych do podjęcia abstynencji w intencji osób uzależnionych od alkoholu – wyjaśnia ks. Radosław Chałupniak.

1. stopień Oazy Nowego Życia, który do 29 lipca potrwa w Jełowej i Brynicy, przeznaczony jest dla młodzieży po bierzmowaniu. W diecezji opolskiej odbyły się również dwa turnusy Oazy Dzieci Bożych, w których łącznie wzięło udział 92 dzieci ze szkół podstawowych, a 1 sierpnia w Ochotnicy Dolnej rozpoczną się rekolekcje 3. stopnia Oazy Nowej Drogi, które poprowadzi ks. Leszek Rygucki. – Cieszy fakt, że z roku na rok coraz więcej dzieci bierze udział w rekolekcjach oazowych. Przed dwoma laty uczestników Oazy Dzieci Bożych było ok. 20, rok temu już 40, a w tym roku ponad 90 – podkreśla ks. Sławomir Kwiatkowski.