Porozumienie ponad grobami

k

publikacja 05.08.2013 10:48

Zakończył się 18. Międzynarodowy Obóz Młodzieżowy w Łambinowicach.

Porozumienie ponad grobami Uporządkowany Stary Cmentarz Jeniecki Andrzej Kerner /GN

Wczoraj (4 sierpnia) w Łambinowicach zakończył się obóz młodzieżowy, w którym wzięło udział ok. 40 młodych ludzi z Polski, Niemiec i Ukrainy. Już po raz osiemnasty młodzież - w myśl przyświecających obozom haseł „Porozumienie ponad grobami” oraz „Praca dla pokoju” - spędziła dwa tygodnie wakacji pielęgnując stare cmentarze jenieckie w Łambinowicach. W tym roku uporządkowany został Stary Cmentarz Jeniecki, na którym spoczywają ofiary wojny francusko-pruskiej oraz I wojny światowej, a także teren cmentarza Ofiar Obozu Pracy.

Młodzież poznawała historię Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach, zwiedziła także Muzeum Auschwitz-Birkenau. Podczas wycieczek poznali Wrocław, Kraków i Wieliczkę.

- Pokój nie jest wszystkim, ale bez pokoju nie ma nic – mówił Michael Hӧrter z Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi Nadrenii – Palatynatu, który wraz z opolskim kuratorium oświaty organizuje łambinowickie obozy młodzieżowe. W poprzednich latach uczestniczyli w nich także młodzi Francuzi, Brytyjczycy, Włosi czy Luksemburczycy. – Niezwykle cenny jest szacunek dla przeszłości, któremu dajecie wyraz uczestnicząc w tym spotkaniu – mówił marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta w czasie „Święta Pamięci” – hołdu złożonego licznym ofiarom wojen spoczywającym na cmentarzach w Łambinowicach.

 Młodzi Polacy, Niemcy i Ukraińcy podkreślali, że obóz nie tylko uczy ich historii, ale pomaga również lepiej zrozumieć siebie wzajemnie. – Uczę się o tym w szkole, ale kiedy przyjeżdżam do takiego miejsca jak Łambinowice zawsze towarzyszą temu duże emocje – mówiła PAP Jasmin Verspohl z Niemiec.