Kolejarze z różańcami

kgj

publikacja 11.10.2013 15:07

Nie bacząc na przejeżdżające tuż obok pociągi kilkadziesiąt osób modliło się wspólnie na kędzierzyńskim peronie.

Kolejarze z różańcami   Kilkadziesiąt osób modliło się na peronie w Kędzierzynie-Koźlu Karina Grytz-Jurkowska /GN

Czwartek, godz. 17.00, Dworzec PKP w Kędzierzynie-Koźlu. Z hali dworca wyrusza niecodzienna procesja. Kilka sztandarów z wizerunkiem św. Katarzyny, księża, siostry zakonne i spora grupa osób w mundurach lub „po cywilu”.

Idą na peron drugi, pochylając chorągwie przed stojącą tam figurą patronki kolejarzy i po zaśpiewaniu nabożnej pieśni zaczynają rozważania tajemnic różańcowych.
Przejeżdżające tuż obok pociągi nie przeszkadzają w kolejnych „Zdrowaśkach”, nie dekoncentrują podawane przez megafony zapowiedzi. Tylko czekający na pociąg podróżni zerkają z zaciekawieniem, co się dzieje.

- Taka tradycja zrodziła się cztery lata temu, kiedy przyszliśmy tu uczcić dziesiątą rocznicę budowy tej kapliczki i od tego czasu się utrzymuje. Cieszy nas, że zawsze jest też z nami delegacja z Racławic Śląskich – opowiada Zbigniew Bar, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich.

Modlitwie przewodniczą proboszczowie: ks. Edward Bogaczewicz, proboszcz par. Ducha Św. i NMP Matki Kościoła, ks. Krzysztof Dziubek z parafii św. Mikołaja i o. Mieczysław Hałaszko ze św. Eugeniusza de Mazenoda.

- To spotkanie pokazuje, że choć jesteście z różnych parafii, wiecie, że ważny jest kościół, kapłaństwo, ale także, że każdy z nas może Boga wielbić w każdym miejscu, tam gdzie mieszka, pracuje, bawi się… - podsumowuje po nabożeństwie o. Hałaszko.

Koło KSKP obejmuje cały „węzeł Kędzierzyn” czyli kolejarzy należących do parafii z Pogorzelca, Śródmieścia, Piastów oraz innych, z okolicznych miejscowości. Powstało formalnie 14 lutego 1996r., choć już w listopadzie poprzedniego roku poświęcony został ich sztandar. Obecnie ma niecałe 50 członków. Raz w miesiącu organizują dla siebie spotkania formacyjne, delegacje uczestniczą w Ogólnopolskich Spotkaniach Formacyjnych w całej Polsce, organizują je też o siebie.

Z inicjatywy właśnie tego koła zrodziły się plany budowy kapliczki św. Katarzyny na peronie drugim dworca PKP w Kędzierzynie Koźlu z okazji Millenium. Poświęcił ją 14 października 2000 r. ks. Ryszard Marciniak z Konstancina, Krajowy Animator KSKP.

- Ta grupa podejmuje różne piękne inicjatywy – modlitwa różańcowa, pielgrzymki, spotkania, są sztandary na pogrzebach i uroczystościach i msze kolejarskie. Kolejarze to „towarzystwo mundurowe” - zgrani, punktualni, sami potrafią się zorganizować. Są ciągle czynni i to łączy ich środowisko - chwali ich ks. Bogaczewicz, który jest też duszpasterzem kędzierzyńskiego koła KSKP. Otrzymał nawet stułę ze św. Katarzyną, którą zakłada na kolejarskie uroczystości.