Święto uratowanej szkoły

ana

publikacja 28.10.2013 17:01

Podstawówce w Grabinie przywrócono imię Jana Pawła II.

Święto uratowanej szkoły Przedstawiciele uczniów złożyli ślubowanie na nowo poświęcony sztandar Anna Kwaśnicka /GN

Publiczna Szkoła Podstawowa w Grabinie nosiła to imię już od 1998 roku, ale z dniem 31 sierpnia 2013 roku została przez gminę zamknięta. Dzięki determinacji środowiska lokalnego, zarówno rodziców, jak i grona pedagogicznego, nową szkołę w miejscowości założyło Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich z Częstochowy. W diecezji opolskiej to kolejna, po szkołach w Opolu i w Nowakach, katolicka podstawówka firmowana przez częstochowskie stowarzyszenie. W województwie opolskim szkoły SPSK z sukcesem działają również w Dębniku, Michałowicach i Michałowie.

– Wzruszająca to chwila. Zakładanie nowej szkoły to zawsze takie działanie, którego finału nie znamy. Gdy dziś zobaczyłam tablicę informującą, że jest tu szkoła Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, łzy stanęły mi w oczach. Założenie nowej szkoły stało się faktem – z radością podkreślała na uroczystości inauguracji nowej szkoły Violetta Błasiak, prezes SPSK. – Powstanie szkoły katolickiej to dzieło, które jest darem od Boga pochodzącym, a realizowanym przez ludzi. Pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania szkoły w Grabiniu – mówiła prezes.

Gmina Niemodlin nieodpłatnie przekazała budynek szkolny wraz z wyposażeniem, a także sztandar, który został uaktualniony. Tworzenie nowej placówki stowarzyszenie powierzyło Gabrieli Łaskarzewskiej. – Szkoła powstała dla uczniów i z myślą o uczniach. Miałam ogromne wsparcie w rodzicach, którzy chcieli, by ta szkoła powstała – mówiła dyrektor. – Nie wyobrażaliśmy sobie naszej miejscowości bez szkoły – podkreślała Maria Krzemińska, przewodnicząca Rady Rodziców.

Podstawówka, w której uczy się 44 uczniów w klasach I–VI, zainaugurowała działalność wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, natomiast w poniedziałek 28 października odbyło się jej uroczyste poświęcenie, a także nadanie imienia Jana Pawła II.

Podczas Mszy św. w kościele parafialnym św. Mikołaja bp Paweł Stobrawa poświęcił uaktualniony sztandar, na który delegacja uczniów złożyła ślubowanie. Dyrektor Gabriela Łaskarzewska uroczyście zawierzyła szkołę Matce Bożej, a prezes Violetta Błasiak odczytała uchwałę o nadaniu placówce imienia.

– Nie znam motywacji wyboru imienia dla tutejszej szkoły, ale jestem przekonany, że ci, którzy decydowali o patronie, chcieli dać dzieciom wspaniały wzór do naśladowania – mówił w kazaniu bp Paweł Stobrawa, przypominając, że papież Jan Paweł II szczególną miłością otaczał młodych ludzi. – „Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć” – biskup przypominał słowa ojca świętego, podkreślając, że to, jaki w niedalekiej przyszłości będzie świat, zależy od dzisiejszej młodzieży. – Wykorzystajcie jak najlepiej czas nauki. Zachęcam was do wielkiej pracowitości i pilności w nauce. Dużo od siebie wymagajcie – zaznaczał biskup, zwracając się do uczniów.

Po przejściu w mury szkolne, nim bp Paweł Stobrawa poświęcił szkolę, w miejscu codziennej modlitwy przedstawiciele rodziców zawiesili na ścianie krzyż i obraz Matki Bożej.

Podczas części oficjalnej przedstawiciele zarządu stowarzyszenia wręczyli burmistrzowi Niemodlina Mirosławowi Stankiewiczowi „Złotą Tarczę” – najwyższą nagrodę przyznawaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich.