Wystarczy 5 minut

publikacja 09.12.2013 11:04

Studenci zachęcają opolan do przyłączenia się do walki z białaczką. Lekarstwo każdy z nas nosi w sobie.

Wystarczy 5 minut Do zostania dawcą szpiku kostnego zachęcają: dr Tomasz Halski, rektor PMWSZ w Opolu oraz studenci Agnieszka Seidert i Tomasz Matusz Anna Kwaśnicka /GN

Przez dwa dni, 11 i 12 grudnia, będzie trwała akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku, którą wspólnie z Fundacją DKMS organizują studenci Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej i Politechniki Opolskiej. Akcja przebiegnie pod hasłem „Dla Ciebie to pięć minut, dla kogoś to całe życie”.

Dla wielu chorych na białaczkę jedyną szansą na życie jest przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy. Dlatego tak ważne jest, żeby potencjalnych dawców było jak najwięcej. Przekonują o tym ambasadorzy akcji, studenci Agnieszka Seidert i Tomasz Matusz.

– Rejestracja jest bardzo prosta i trwa tylko 5 minut. Dawcą może zostać osoba w wieku od 18 do 55 lat, która waży minimum 50 kilogramów. Nie może być to osoba, która choruje na choroby przewlekłe – wyjaśniają ambasadorzy.

Prawdopodobieństwo znalezienia genetycznego bliźniaka jest trudne. – Fundacja DKMS od 2008 roku zarejestrowała ponad 390 tysięcy dawców i tylko 786 osób oddało swój szpik kostny – wyjaśnia Tomasz Matusz.

Zostanie dawcą nie jest medycznie skomplikowanym zabiegiem. – W 80 proc. przypadków pobierana są komórki macierzyste z krwi obwodowej, w 20 proc. pobierany jest szpik kostny z talerza kości biodrowej, nie z kręgosłupa. Obie metody nie szkodzą zdrowiu dawcy – podkreśla Tomasz Matusz.

W Opolu rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się 11 i 12 grudnia w godzinach od 11.00 do 18.00 w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej (ul. Katowicka 68, hol sal wykładowych A1 i A2) oraz na Politechnice Opolskiej: 11 grudnia w holu Zespołu Dydaktycznego „Łącznik” (ul. Mikołajczyka 16), a 12 grudnia na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii (ul. Prószkowska 76).

W tym czasie studenci odpowiedzą na pytania, pomogą wypełnić formularz, a także wyjaśnią jak pobrać patyczkiem ślinę z wewnętrznej strony policzka, na podstawie której ustalony zostanie kod genetyczny. Wszystko odbywa się szybko i bezboleśnie

Koniecznie trzeba mieć ze sobą dokument z numerem PESEL.