Prośby o zdrowie, pracę, potomstwo

ana

publikacja 05.03.2014 11:14

Na opolskich Chabrach w każdy 1. wtorek miesiąca modlą się przez wstawiennictwo bł. Jana Pawła II.

Opole-Chabry, 4 marca 2014 Opole-Chabry, 4 marca 2014
Uczczenie relikwii bł. Jana Pawła II
Anna Kwaśnicka /GN

Parafia św. Karola Boromeusza jest jedną z opolskich parafii, w której obecne są relikwie bł. Jana Pawła II.

– W każdy wtorek po Mszy św. wieczornej, odprawianej o godz. 18, odmawiamy modlitwę przez wstawiennictwo bł. Jana Pawła II. Jest również możliwość uczczenia relikwii. Natomiast w każdy pierwszy wtorek miesiąca wieczorna Msza św. sprawowana jest przez wstawiennictwo bł. Jana Pawła II w intencjach składanych przez parafian – wyjaśnia ks. proboszcz Zbigniew Bienkiewicz.

W tej pierwszowtorkowej Eucharystii zawsze uczestniczy zdecydowanie więcej osób niż w inne dni powszednie. Po Mszy św. odmawiana jest litania, po której wierni mogą uczcić relikwie.

Parafianie intencje składają do specjalnej skrzyneczki w kaplicy albo przesyłają drogą elektroniczną za pośrednictwem formularza dostępnego na parafialnej stronie internetowej.

– Najczęściej są to prośby o zdrowie, dar potomstwa czy o pracę. Ale pojawiają się również podziękowania, które nie są składane anonimowo. Pamiętam kilka sytuacji, gdy ktoś najpierw modlił się o zdrowie, a po pewnym czasie za dar zdrowia dziękował – mówi ks. Zbigniew Bienkiewicz.

Parafia św. Karola Boromeusza na opolskim osiedlu Chabry powstała w 2000 roku jako jubileuszowe wotum diecezji opolskiej za pontyfikat Jana Pawła II, a także jako dar dla niego. Dlatego po ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym parafia podjęła staranie o otrzymanie jego relikwii. Uroczyste ich wprowadzenie miało miejsce 22 października 2011 roku, w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II. Później poświęcony został również wizerunek błogosławionego papieża.

– Parafianie pamiętają słowa abp. Alfonsa Nossola, który zaznaczał, że patronem parafii zostaje św. Karol ze względu na chrzcielne imię ojca świętego – mówi ks. Bienkiewicz, podkreślając: – Parafianie czują się związani z błogosławionym papieżem Polakiem i coraz częściej proszą, by zamawiane intencje mszalne były polecane Bogu przez wstawiennictwo bł. Jana Pawła II.