Fotograficzne spotkanie z Kresami

ana

publikacja 19.05.2014 22:01

Do 9 czerwca w Fotogalerii MBP prezentowane będą zdjęcia Jacka Baranowskiego.

Fotograficzne spotkanie z Kresami - Jeżeli ktoś myśli o wybraniu się na Kresy, a jeszcze tego nie zrobił, to koniecznie musi pojechać - podkreśla Jacek Baranowski Anna Kwaśnicka /GN

Wystawa fotografii, zatytułowana „Kresy”, przenosi w takie miejsca, jak Kamieniec Podolski, Lwów, cmentarz Łyczakowski, Podhorce, Olesko czy Chocim. Prezentowane zdjęcia powstały podczas kilkudniowej wyprawy Telewizji Republika na Kresy Rzeczpospolitej jesienią 2013 roku.

– Dwa z pokazywanych zdjęć pochodzą z późniejszego wyjazdu, już tylko do Lwowa – wyjaśniał Jacek Baranowski podczas wernisażu, który odbył się 19 maja w Fotogalerii MBP w Opolu.

– Chociaż duża część mojej rodziny pochodzi z Kresów Wschodnich, wyjazd w tamte strony bardzo długo odkładałem. Ale kiedy już pojechałem, to zachwyciłem się Kresami. Zafascynowały mnie – podkreślał autor wystawy i od razu zapewnił: – Zamierzam wracać na Ukrainę wiele razy.

Jacek Baranowski pochodzi z Opola. Jest absolwentem historii Uniwersytetu Opolskiego. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych, publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Nowej Trybunie Opolskiej”, „Przekroju”, „Poznaniaku”. Wykładał fotografię w Państwowym Studium Kulturalno-Oświatowym w Opolu. Od 2005 roku pracuje jako fotograf reklamowy w Londynie.