Franciszkański jubileusz w Głogówku

ana

publikacja 23.05.2014 07:31

Historia miasta i historia franciszkanów są ze sobą nierozerwalnie splecione od 750 lat.

Franciszkański jubileusz w Głogówku Dziękczynienie za 750 lat obecności franciszkanów w Głogówku Anna Kwaśnicka /GN

W kościele św. Franciszka w Głogówku w czwartek 22 maja dziękczynnej Mszy św. za 750 lat obecności Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych przewodniczył o. Piotr Stanisławczyk, wikariusz Krakowskiej Prowincji Franciszkanów.

Eucharystię poprzedziło sympozjum poświęcone dziejom franciszkanów w Głogówku, a także otwarcie wystawy, na której zaprezentowane zostały m.in. zbiory z klasztornego archiwum, odnowione obrazy, które na co dzień wiszą w klauzurze, zabytkowe szaty i naczynia liturgiczne.

Konwent franciszkanów w Głogówku został ufundowany przez księcia Władysława Opolczyka w 1264 roku, 55 lat po zatwierdzeniu Reguły św. Franciszka przez papieża Innocentego III.

– Chcemy poznać owoce franciszkańskiej obecności w Głogówku, a także odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dzisiaj można realizować charyzmat św. Franciszka w tym mieście – podkreślał o. Piotr Bielenin OFMConv, który poprowadził sesję naukową.

Wśród prelegentów, którzy zrelacjonowali dzieje franciszkańskiego klasztoru na głogóweckiej ziemi, byli m.in. ks. prof. Józef Wołczańki z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który swoim referatem objął czasy od wieku XIII do XIX, ks. prof. Kazimierz Dola, który z wielką pasją zarysował zjawiska sekularyzacji i kasacji, jakie nie ominęły konwentu w Głogówku.

W drugiej części spotkania skupiono się na czasach zdecydowanie nam bliższych. I tak o latach 1945-2012 opowiadał o. Zdzisław Gogola OMFConv, a zagadnienie apostolstwa franciszkanów w Głogówku po II wojnie światowej podjął o. Marek Fiałkowski OFMConv.

Z okazji jubileuszu powstały aż trzy książkowe. Pierwsza, zatytułowana „Dzieje Franciszkanów w Głogówku. 1264-2014”, jest zapisem treści z jubileuszowego sympozjum, wzbogaconych materiałami przedstawionymi przy wcześniejszych okazjach.

Druga, „750 lat historii. Franciszkanie w Głogówku. 1264-2014”, powstała w trzech językach: polskim, czeskim i niemieckim, a jest albumem zdjęć wzbogaconym krótkim zarysem historycznym. Fotografie ukazują zarówno kościół i klasztor, jak i uroczystości, które miały miejsce. Publikacje zamyka prezentacja klasztoru franciszkańskiego w Krnovie.

Ostatnia książka to „Kronika Klasztoru OO. Franciszkanów w Głogówku 1945-1975”, czyli coś dla tych, którzy chcieliby zajrzeć za klauzurę, a także poznać zakonników.

Więcej o 750-letniej historii franciszkanów w Głogówku w "Gościu Opolskim" nr 22/2014 na niedzielę 1 czerwca br.