Co w sierpniu? Pielgrzymka!

ana

publikacja 18.06.2014 16:31

„Radość Ewangelii w rodzinie” to temat tegorocznej Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę.

Co w sierpniu? Pielgrzymka! We wtorek, 17 czerwca, odbyło się spotkanie przewodników pielgrzymkowych grup. Do parafii trafiły plakaty i legitymacje Anna Kwaśnicka /GN

Pielgrzymkowe grupy wyruszą w drogę między 17 a 19 sierpnia. Ci, którzy mają do Częstochowy trochę dalej, czyli m.in. mieszkańcy okolic Nysy, Prudnika, Paczkowa, Otmuchowa czy Niemodlina, startują już w niedzielę 17 sierpnia.

A ci, którzy mają zdecydowanie najbliżej, czyli połączone siły dwójki pomarańczowo-czerwonej z dwóch kluczborskich parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych i Najświętszego Serca Pana Jezusa, dopiero we wtorek 19 sierpnia.

Pomiędzy, bo w poniedziałek 18 sierpnia, pielgrzymowanie rozpoczną trzy pozostałe strumienie: opolski, raciborski i głubczycki. Szczegóły – TUTAJ

Grup na szlaku będzie 26. Czyli dokładnie tyle, ile w ubiegłym roku. Kolory, numery, patronowie bez zmian. Zatem „starzy” pielgrzymi, oczywiście starzy stażem pielgrzymkowym, już wiedzą, gdzie kierować kroki, by do swojej grupy się zapisać. Pozostałych organizatorzy zachęcają do odwiedzenia najbliższej kancelarii parafialnej, bo zapisy prowadzone są w parafiach i dekanatach. Spis grup pielgrzymkowych – TUTAJ.

Pielgrzymi dotrą do celu w sobotę 23 sierpnia. Najpierw udadzą się do Kaplicy Cudownego Obrazu. Pierwsze grupy już ok. godz. 9. Natomiast o godz. 11 rozpocznie się uroczysta Msza św. na błoniach przed jasnogórskim szczytem.

To będzie już 38. Piesza Pielgrzymka Opolska. Jak zapowiedział ks. Marcin Ogiolda, w tym roku, idąc ku Matce Bożej z Jasnej Góry, pielgrzymi będą bliżej poznawali myśli ojca świętego Franciszka, zapisane w adhortacji „Evangelii gaudium”, które przypominają, że każdy chrześcijanin, bez wyjątku, ma zadanie głoszenia Dobrej Nowiny.

Ale to nie jedyny rys tegorocznej pielgrzymki. W Metropolii Górnośląskiej trwa Rok Rodziny, stąd i tematy życia rodzinnego będą pojawiały się w czasie konferencji głoszonych na pielgrzymim szlaku. Troska o małżeństwo, świętowanie niedzieli, czy realizowanie IV przykazania Bożego.

A na Górze św. Anny, gdzie w 1983 roku pielgrzymem był św. Jan Paweł II, wybrzmi wdzięczność za kanonizację papieża Polaka.

Gość Opolski i Radio Doxa będą towarzyszyć pielgrzymom w drodze na Jasną Górę. Relacje i transmisje medialne będą na pewno pomocą dla tych, którzy w pielgrzymce udziału wziąć nie mogą, a będą chcieli duchowo łączyć się z pątnikami. Jest to możliwe poprzez codzienną modlitwę różańcową, w miarę możliwości obecność na Mszy św. oraz ofiarowanie swojej pracy i cierpienia.