II Opolskie Forum Ewangelizacyjne

ana

publikacja 28.06.2014 23:04

- Nie można spać, gdy Pan mówi: "Idźcie i nauczajcie" - przestrzegał bp Andrzej Czaja.

II Opolskie Forum Ewangelizacyjne Chcą mówić o Bogu i dzielić się Nim Anna Kwaśnicka /GN

Biskup opolski przewodniczył Mszy św., która w sobotę 28 czerwca rozpoczęła II Opolskie Forum Ewangelizacyjne, przygotowane przez Diecezjalny Zespół ds. Nowej Ewangelizacji.

W kościele seminaryjnym spotkali się członkowie rozmaitych wspólnot – zarówno ci już zaangażowani w ewangelizację, jak i ci, którzy chcieliby się w nie zaangażować.

W kazaniu, w oparciu o przesłanie adhortacji papieża Franciszka „Evangelii gaudium” oraz dokumentu z Aparecidy, bp Andrzej Czaja wyjaśniał, że w duszpasterstwie parafialnym konieczne jest rezygnowanie z kryterium: „Bo zawsze się tak robiło”.

– Kościół jest żywym organizmem, a rozwój domaga się zmiany, ciągłego odniesienia do Jezusa, który musi być w centrum naszego życia – tłumaczył biskup opolski, podkreślając, że konserwacja obecnego stanu rzeczy jest błędem. – Kościół jest wspólnotą w drodze. A skoro idzie do przodu, to ciągle coś się zmienia. Zarówno wokół nas, jak i w nas – mówił bp Czaja.

W słowie biskupa opolskiego liczne odniesienia do nauki papieży Pawła VI, Benedykta XVI oraz Franciszka składały się na obraz nauczania Kościoła w kwestii niesienia Ewangelii i stylu jej głoszenia.

Zatem jaki ma być styl wychodzenia chrześcijan na peryferie? – Trzeba dzielić się radością, pokazywać piękną perspektywę innego życia. Mamy być przyczyną przekonującą do Chrystusa i pamiętać, że wzrost daje Bóg – mówił bp Andrzej Czaja, podkreślając, że ważne jest rozeznanie, oczyszczenie i podjęcie reformy. – Rozeznać potrzeba m.in. adresata. Byśmy nie myśleli tylko o tych, którzy są w salkach, w kościele, ale byśmy myśleli o tych, których w nich nie ma. Wyzwaniem są dla nas nowobogaccy, którzy pobudowali piękne domy otoczone wysokimi płotami po to, by się izolować. Wyzwaniem jest też trudne środowisko popegeerowskie czy rodziny migracyjne – tłumaczył ordynariusz.

Ważnym przesłaniem forum jest też zaakcentowanie konieczności ewangelizowania nie tylko miast, ale także wsi. Mówił o tym zarówno bp Czaja, jak i ks. Eugeniusz Ploch, który w konferencji przedstawił założenia długofalowej ewangelizacji w parafiach wiejskich. – Chcemy, by powstały zespoły ewangelizacyjne złożone z księdza, siostry zakonnej i 10 osób świeckich. Taki zespół będzie obecny w jednej, konkretnej parafii od września do czerwca przez 5 niedziel, głosząc słowo Boże i dając świadectwo – tłumaczy ks. Ploch. – Będziemy też zachęcać, by proboszcz stworzył podobny zespół złożony ze swoich parafian. Oba zespoły, diecezjalny i parafialny, będą współpracowały, zastanawiając się, co zrobić, aby obudzić tych, którzy są daleko od Kościoła – wyjaśnia.