Czarny pagon

ak

publikacja 25.09.2014 14:49

Czasem najmocniej przemawiają detale.

Czarny pagon Mundur podoficera dywizji gen. Maczka z czarnym pagonem Andrzej Kerner /Foto Gość

Dlatego otwartej tydzień temu nowej stałej ekspozycji „Etnografia Opolszczyzny – tradycja i zmiana” w Muzeum Śląska Opolskiego nie sposób oglądać w pośpiechu.

- W czasie prac nad wystawą zdawaliśmy sobie sprawę, że z wielu jej fragmentów czy pojedynczych wątków można zrobić oddzielne wystawy, tematy spotkań – mówiła Małgorzata Goc, kierownik działu etnograficznego w MŚO prezentując nową wystawę.

W takiej sytuacji jest pewną trudnością systematyczna i niedługa prezentacja całości. Tym bardziej że – obok eksponatów prezentowanych na 272 mkw. – wiele materiałów dźwiękowych, filmowych i zdjęciowych ukrytych jest w czterech stanowiskach multimedialnych. Intuicja podpowiada, że najbardziej popularnym z tych tzw. infokiosków będzie interaktywna mapa przesiedleń. Wystarczy wybrać miejscowość przesiedlenia na Śląsku Opolskim i pojawiają się dane o liczbie rodzin i miejscu ich pochodzenia, dawnych Kresach Wschodnich II RP. To wciąga!

Tytułowy detal – jeden z wielu, którym warto się przyjrzeć – to czarny naramiennik na lewym pagonie oryginalnego munduru podoficera I Dywizji Pancernej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (zwanej popularnie „dywizją gen. Maczka”). Była to odznaka honorowa nadawana przez Naczelnego Wodza gen. Sikorskiego, nawiązująca przez swój kolor do umundurowania 10. Brygady Kawalerii Pancernej (nosili czarne, skórzane kurtki), wsławionej wyjątkowym bohaterstwem podczas kampanii wrześniowej roku 1939. Właśnie ta brygada odrodziła się w Wielkiej Brytanii jako „Dywizja gen. Maczka”, a jeden z jej podoficerów po wojnie znalazł swój dom na Śląsku Opolskim.

„Gość Opolski” objął nową wystawę stałą w MŚO patronatem. Prezentujemy ją w najnowszym wydaniu papierowym „Gościa”.