Ołtarz otoczony aniołami

kgj

publikacja 02.10.2014 11:02

W poniedziałek z archaniołami, dziś z aniołami stróżami parafianie z Chróściny Nyskiej oddają Bogu chwałę, dziękując za nowy stół ofiarny.

Ołtarz otoczony aniołami Bp Rudolf Pierskała namaszcza ołtarz krzyżmem Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

„Dnia 28 września 2014 r. podczas uroczystej Eucharystii ja Rudolf Pierskała, Biskup Pomocniczy Diecezji Opolskiej dokonałem poświęcenia ołtarza w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Chróścinie. Aktu tego dokonałem w obecności ks. Marka Rafała Ruczaja, proboszcza parafii, innych kapłanów oraz zgromadzonych wiernych” - można przeczytać w dokumencie z tej uroczystości. Podpisał ją prócz także proboszcz oraz przedstawiciele parafian.

Ceremonia poświęcenia ołtarza, którą wierni rzadko mają okazję przeżywać, pełna jest symboliki. Odbyła się po wcześniejszym skropieniu wodą święconą nowych elementów. Złożyły się na nią obrzędy namaszczenia, okadzenia, nakrycia i oświetlenia ołtarza.

Najpierw biskup namaścił ołtarz krzyżmem, przez co stał się on symbolem Zbawiciela. Spalające się na nim kadzidło ukazuje, Ofiara Chrystusa, która w tym misterium wciąż jest obecna, wznosi się do Boga jak miła woń, oraz że modlitwy wiernych docierają do tronu Boga. Dopiero potem następuje nakrycie ołtarza, co wskazuje, że jest on miejscem Ofiary eucharystycznej oraz stołem Pańskim. Jego oświetlenie świecami przypomina, że Chrystus jest „Światłem na oświecenie pogan”.

Ołtarze powstały dzięki ofiarności mieszkańców Chróściny Nyskiej. W głównej części widnieje postać Archanioła Michała, obok którego stoją Gabriel i Rafael, zaś u podstawy stołu eucharystycznego widać czterech Ewangelistów. Całości dopełniają boczne ołtarze.

Autorem projektu i wykonawcą ołtarzy jest Krzysztof Jeż.

Ołtarz otoczony aniołami   Po namaszczeniu następuje okadzenie ołtarza Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość - Ks. proboszcz zdecydował, że będzie to tryptyk - główną postacią będzie tu ikona patrona kościoła, św Michał Archanioł z pozostałymi archaniołami. Pisanie ikon jest niełatwe, wymaga pokory i modlitwy, zwłaszcza, że trzeba było to zrobić od podstaw a przy tym dopasować je do estetyki wnętrza, jego stylu, w konsultacji z konserwatorem zabytków. Zwykle odnawiam zabytkowe dzieła, uzupełniam, a tu było coś zupełnie nowego - przyznaje artysta.

Stary ołtarz został wcześniej zburzony. Przy okazji odkuwania tynków odkryto i przywrócono dawne wejście z zakrystii do prezbiterium. Po trwającym prawie dwa lata remoncie i malowaniu wstawiono nowe ołtarze oraz odnowione i dopasowane do nowych elementów stacje Drogi Krzyżowej. Dotychczasowa figura św. Michała Archanioła, która zdobiła prezbiterium ma już swoje przeznaczenie.

Na pamiątkę uroczystości każdy obecny na Mszy św. otrzymał ręcznie pieczone przez grupę seniorek ciasteczko z modlitwą do św. Michała. Uroczystości zakończył koncert zespołu Gang Marcela, zaproszonego przez grupę motocyklistów.

O uroczystości poświęcenia ołtarza w kościele pw. św. Michała Archanioła w Chróścinie Nyskiej przeczytasz też w najnowszym Gościu Opolskim (nr 40/2014).