Ludzkie serce ma być jak wahadło. Dlaczego?

Anna Kwaśnicka

publikacja 27.10.2014 12:40

O podstawach duchowości chrześcijańskiej mówił ks. Mateusz Buczma.

Ludzkie serce ma być jak wahadło. Dlaczego? Akademia Duchowości pokazuje ścieżki, które mogą zaprowadzić człowieka w głąb życia chrześcijańskiego: modlitwa brewiarzowa, modlitwa uwielbienia, modlitwa różańcowa, praktykowanie pokuty, czytanie Pisma Świętego Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Rozpoczęła się Akademia Duchowości czyli cykl ośmiu spotkań kierowanych do osób, które chcą rozwijać się w modlitwie osobistej i wspólnotowej, bez względu na wiek, zawód czy powołanie. W ostatnią sobotę października w pierwszym spotkaniu, które poprowadził ks. Mateusz Buczma z Wydziału Duszpasterskiego Kurii, wzięło udział ponad 40 osób.

Ks. Buczma wyjaśniał, czym jest duchowość chrześcijańska i podpowiadał, jak współczesny człowiek, zabiegany, żyjący w stresie i poczuciu braku czasu, może uczynić swoje życie bardziej chrześcijańskim.

Wskazywał, że czasem pojawia się w człowieku myślenie, że nie ma w jego życiu Boga, bo za mało się stara, za mało praktyk duchowych podejmuje. Jakby życie duchowe było drabiną, po której człowiek wspina się do Boga. – To nie jest prawdziwa duchowość chrześcijańska. Jezus przyszedł na ten świat i cały czas w nim przebywa, czyniąc świat przestrzenią spotkania z Bogiem – tłumaczył ks. Mateusz Buczma. W dalszych rozważaniach, przywołując słowa papieża Franciszka z adhortacji "Evangelii gaudium", podkreślał, że w życiu duchowym człowiekowi grożą dwie skrajności: z jednej strony skrajny aktywizm w życiu, który przejawia się brakiem czasu na modlitwę, a z drugiej strony zaniedbywanie obowiązków rodzinnych czy zawodowych na rzecz modlitwy.

– Serce człowieka jest jak wahadło w starym zegarze. Wychyla się w stronę Pana Boga, ale nie pozostaje wychylone, wraca i odchyla się w drugą stronę – w stronę drugiego człowieka. Jeśli dłonią zatrzymamy pracę wahadła w zegarze i nie wychyli się ono w jedną ze stron, to wytraci swoją energię kinetyczną i w drugą stronę też się nie wychyli – kreślił obraz ks. Buczma, podkreślając, że owocem autentycznego życia duchowego jest zmiana naszych relacji z innymi ludźmi.

Uczestnicy pierwszego spotkania w ramach Akademii Duchowości dowiedzieli się też, skąd mogą i powinni czerpać inspiracje do życia duchowego, m.in. z faktów, wydarzeń z własnego życia, ze spotkań z innymi, z lektury dobrych książek, z oglądania dobrych filmów, z dobrych rozmów z drugim człowiekiem, z modlitewników i Słowa Bożego.

A jak zacząć? – Trzeba zacząć od konkretnej decyzji: "Panie Boże, od dzisiaj chcę mieć dla Ciebie czas" – zachęcał ks. Buczma.

W ramach cyklu Akademii Duchowości każde spotkanie będzie składało się z trzech części. Najpierw konferencja, po niej praca w grupach lub warsztaty. Na koniec wspólna modlitwa związana z omawianym tematem. – Będzie też zadanie domowe na cały miesiąc, gdyż musimy sobie stawiać cele, nasze życie duchowe mogło ruszyć do przodu – podkreśla ks. Mateusz Buczma.

Akademia Duchowości, która odbywa się w parafii Ducha Świętego w Winowie, organizowana jest przez Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Opolu. Kolejne spotkanie odbędzie się 15 listopada. Rozpoczęcie o 10.00, zakończenie o 13.00.

Program cyklu:

  • 15.11.2014 – „Jak uwielbiać?” – ks. Mateusz Buczma
  • 13.12.2014 – „Jak słuchać Słowa Bożego?” – o. Mateusz Zduński OSB
  • 17.01.2015 – „Pokuta to nie przeżytek!” – ks. Tomasz Przybyła
  • 28.02.2015 – „Kontemplować z Maryją – różaniec” – ks. Mariusz Sobek
  • 21.03.2015 – „Brewiarz – modlitwa nie tylko dla księży” – ks. Hubert Sklorz
  • 18.04.2015 – „Jak rozeznawać?” – o. Jacek Drabik SJ
  • 16.05.2015 – „Jak modlić się Eucharystią?” – ks. Maciej Skóra