Bądźcie apostołami peregrynacji

Anna Kwaśnicka

publikacja 14.12.2014 22:35

Bp Andrzej Czaja: - Nie wolno nam przespać czasu nawiedzenia krzyża ŚDM!

Bądźcie apostołami peregrynacji Krzyż ŚDM jest już w diecezji opolskiej Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W niedzielny wieczór, 14 grudnia, symbole Światowych Dni Młodzieży, czyli krzyż i ikona Maki Bożej, zostały przywiezione do Opola. W kościele seminaryjnym nabożeństwu przywitania tych znaków w diecezji opolskiej przewodniczył bp Andrzej Czaja wraz z biskupami pomocniczymi Rudolfem Pierskałą i Pawłem Stobrawą.

Najpierw w ukrytym w półmroku kościele zostały przypomniane słowa, które św. Jan Paweł II skierował do młodych w 1984 roku, przekazując im Krzyż Roku Świętego: „Powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa. Ponieście Go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość (…)”. A później opolska młodzież uroczyście wniosła symbole Światowych Dni Młodzieży. Ich umieszczenie w prezbiterium podkreślone zostało zapaleniem świateł, które rozjaśniły świątynię.

– Ceńmy sobie ten krzyż jako wyjątkowego świadka kroczenia Jezusa przez ziemię i tego, co krocząc ogląda – podkreślał bp Andrzej Czaja w słowie skierowanym do młodych ludzi, którzy bardzo nielicznie zgromadzili się na wieczornym czuwaniu. – Wydaje się, że dzisiaj ta świątynia powinna być wypełniona po brzegi. Pośród was czytam znak czasu, ale myślę, że nawet to, co smutne, nie jest w stanie zabić w nas radości. Bo powód radości chrześcijanina jest inny – to nie pełny kościół, ale bliskość Pana – mówił z zatroskaniem biskup opolski.

Bp Andrzej Czaja pojawienie się w diecezji krzyża ŚDM porównał do pojawienia się wśród Izraelitów Jana Chrzciciela, podkreślając, że ten krzyż jest znakiem obecności Syna Bożego. Prosił też, by przy tym krzyżu nade wszystko modlić się o wiarę, pokój na świecie oraz miłość w rodzinach i ludzkich sercach. – To są trzy biedy, które wystają w każdym zakątku świata – mówił ordynariusz i apelował, by czas peregrynacji, która potrwa w diecezji opolskiej do 3 stycznia 2015 roku, był czasem intronizacji Jezusa w ludzkich sercach.

– Wzywam was, byście byli apostołami peregrynacji krzyża, byście o niej mówili, byście dali sobie wiele czasu na kontemplację krzyża Jezusa – apelował bp Andrzej Czaja do młodych obecnych na nabożeństwie.

Młodzież odnowiła przyrzeczenia chrzcielne, a także symbolicznie złożyła pod krzyżem ŚDM swoje krzyże. Nabożeństwo zakończyło indywidualne błogosławieństwo i adoracja krzyża i ikony.

Plan peregrynacji – TUTAJ