Ten krzyż nas dotknął

ana

publikacja 03.01.2015 14:55

Zakończyła się ostatnia Msza św. 3-tygodniowej peregrynacji symboli ŚDM.

Ten krzyż nas dotknął Pożegnanie znaków ŚDM przed kościołem farnym w Raciborzu Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W sobotę, 3 stycznia, w kościele Wniebowzięcia NMP w Raciborzu uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Rudolf Pierskała, który przed trzema tygodniami na Biskupiej Kopie wraz z diecezjanami przyjmował od Czechów krzyż ŚDM i ikonę Matki Bożej podarowane młodym z całego świata przez św. Jana Pawła II.

– „Zobacz, dotknij. Idź!” – to hasło, które towarzyszyło nam przez trzy tygodnie peregrynacji – przypominał w homilii bp Rudolf Pierskała, przypominając, że stojące w prezbiterium symbole od lat pielgrzymują z kraju do kraju i dotykane są przez miliony ludzi, nie tylko katolików.

Biskup Pierskała postawił trzy pytania: – Co zobaczyliśmy przez ostatnie 3 tygodnie? Kogo dotykaliśmy? Dokąd mamy iść?

Przypomniał polsko-czeskie spotkanie na Biskupiej Kopie, powitanie znaków w kościele seminaryjnym, Opolskie Spotkanie Młodych, kolędowanie w Opolu-Szczepanowicach, a także noworoczną Mszę św. w katedrze opolskiej, na którą młodzi wolontariusze uczestniczący w Plus Prologu przynieśli krzyż ŚDM i ikonę Matki Bożej.

– Idź! To znaczy pojedź na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, ale najpierw się przygotuj – mówił bp Rudolf Pierskała. – Otwórzmy serce i dusze na Jezusa, a potem będziemy zdolni przyjąć tych, którzy do nas przyjadą na Światowe Dni Młodzieży – podkreślał, zachęcając: – Zróbmy mały krok wiary w stronę Jezusa.

Po Mszy św. ks. Łukasz Knieć z wielkim wzruszeniem pożegnał krzyż ŚDM i ikonę Matki Bożej. – Ten krzyż dotknął nas bardziej niż my dotknęliśmy jego – podkreślał. – Trudno się, krzyżu, z tobą żegnać, zostawiasz nam cenną naukę, młodzi potrzebują takich nauczycieli jak ty – modlił się ks. Łukasz Knieć. – Trudno się z tobą żegnać, ikono. Stałaś się nasza. W cieniu krzyża widziałaś każdego, kto do niego podszedł – przypominał i podkreślał, że chociaż trudno żegnać się z symbolami Światowych Dni Młodzieży, to Pan Jezus i Matka Boża z nami zostają.

Po wyśpiewaniu „Te Deum” i błogosławieństwie, krzyż i ikona zostały wyniesione przez kościół i schowane w busie-kaplicy. Biskup Rudolf Pierskała zaintonował śpiew „Chrystus Królem”, a także wezwał „Matko Boża, módl się za nami”.