Potrzeba wiary w odnowę

ak

publikacja 08.03.2015 18:14

Inauguracja kapituły odnowy katedry. - Katedra, jak stara matka, pokornie prosi o pomoc - mówił ks. infułat. Edmund Podzielny, proboszcz parafii katedralnej.

Potrzeba wiary w odnowę Ks. infułat Edmund Podzielny, proboszcz parafii katedralnej Andrzej Kerner /Foto Gość

Mszą św. w niedzielę 8 marca pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Czai zainaugurowała działalność Kapituła Odnowy Katedry Opolskiej.

-  To jest nasza wspólna odpowiedzialność. Prosiliśmy dzisiaj Boga, żebyśmy udźwignęli ciężar odpowiedzialności, byśmy z radością i solidarnie ją podjęli. Potrzeba głębszego spojrzenia, potrzeba wiary także na to dzieło odnowy katedry opolskiej. Pięknym tego znakiem jest chrzcielnica, którą udało nam się przygotować na ten dzień. Stoi przed ołtarzem Trójcy Świętej. To wymowny znak. To jest chrzcielnica, która Piastów pamięta. Żywię wielką nadzieję - i o to też Boga proszę - by dzieło solidarnego odnowienia katedry opolskiej szło w parze w odbudową wiary w naszym mieście i diecezji. Trwa wizytacja części tego miasta. Co piąty opolanin przychodzi regularnie w niedzielę do kościoła. Tylko co piąty... Niech ta chrzcielnica woła o to, abyśmy my, którzy przychodzimy, pociągnęli swoim życiem innych do Boga. Byśmy przekazali wiarę naszych ojców dzieciom i wnukom. Niech nam zostanie z tego dnia zainaugurowania dzieła odnowy katedry ten znak chrzcielnicy - mówił na zakończenie Mszy św. biskup opolski.

W inauguracji kapituły, której głównym zadaniem jest promowanie idei rewitalizacji katedry, wzięło udział ok. 50 jej członków spośród 96, którzy podpisali tzw. list intencyjny, czyli deklarację przystąpienia do tego ciała. Wśród nich m.in. poseł Ryszard Galla, europosłanka Danuta Jazłowiecka, wiceminister spraw wewnętrznych Stanisław Rakoczy, przewodniczący Rady Miasta Opola Marcin Ociepa, przewodniczący kapituły Adam Feusette oraz reprezentanci środowiska akademickiego, kulturalnego oraz mediów opolskich (Radio Opole, NTO, Gość Opolski).

- Katedra, stara matka wszystkich kościołów opolskich, się postarzała. I jak stary człowiek potrzebuje serdecznej opieki i pielęgnacji. Upływający czas spowodował jej osłabienie. Dzisiaj sama poradzić sobie nie może. Pokornie prosi o pomoc, by nie zmarnowało się dzieło wielu pokoleń. Mogę powiedzieć, że najbliższe jej dzieci, wierni parafii katedralnej i gromadzący się w murach tej świątyni, w ostatnich latach wiele uczynili, wiele serca oddali, odnawiając dawne jej piękno: jak choćby wręcz uratowane od katastrofy jej wieże, odnowione ołtarze, przywrócone piękno wielkich i mniejszych witraży, odnowa pomieszczeń zakrystyjnych i wiele innych. Ale to wszystko za mało. Zadanie przekracza możliwości samych domowników. Z koszyczka wiele więcej wydobyć nie można. Katedra wymaga zainteresowania całego społeczeństwa Opolszczyzny. Jest nie tylko skarbem dla wierzących, ale jest też świadectwem wieków, kultury materialnej naszych przodków - mówił w czasie kazania ks. infułat Edmund Podzielny, proboszcz parafii katedralnej. Wnętrze katedry oraz jej mury zewnętrzne są w bardzo złym stanie technicznym. Na kompleksową renowację potrzeba 20 mln zł.

Wierni wychodzący z katedry 8 marca otrzymywali jabłko z logo katedry i ulotki promujące sprawę jej renowacji.

Potrzeba wiary w odnowę   Biskup opolski Andrzej Czaja i ks. Edmund Podzielny z grupą członków Kapituły i Opolskim Chórem Kameralnym, który zapewnił oprawę muzyczną uroczystej liturgii Andrzej Kerner /Foto Gość Po Mszy św. członkowie kapituły zebrali się katedralnym domu katechetycznym, gdzie w dyskusji przedstawiano pomysły na rozpropagowanie idei odnowy katedry wśród mieszkańców diecezji. Karol Cebula, przedsiębiorca ze Strzelec Opolskich, naciskał na jak najszersze kolportowanie informacji o możliwości przekazania 1% podatku na rzecz renowacji katedry. Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej, zadeklarował działania promujące ideę wśród rolników. Ks. prałat Zygmunt Lubieniecki przestrzegał przed zbytnim naciskiem na zbieranie ofiar i datków w diecezji. - Żeby to nie wyglądało tylko na żądanie: dajcie! My też musimy coś dać społecznościom lokalnym. Musimy zaproponować takie działania, z których pożytek będą miały i parafie, i katedra - mówił ks. Lubieniecki.

Darowizny na renowację katedry można przekazywać  na utworzone specjalnie w tym celu konto: Bank BGŻ S.A. Oddział Opole 91 2030 0045 1110 0000 0276 5780 z tytułem wpłaty: "Na cele kultu religijnego – renowacja katedry opolskiej".1% podatku na odnowę katedry można przekazać, wpisując w odpowiednim miejscu zeznania podatkowego PIT nr KRS 0000150599 (Uniwersyteckie Stowarzyszenie na Rzecz Ratowania Zabytków Śląska Opolskiego) z dopiskiem w rubryce: „cel szczegółowy”: Renowacja Katedry Opolskiej.