Słońce jak rogalik

ak

publikacja 20.03.2015 11:59

Zbiorowe oglądanie zaćmienia Słońca w Opolu zorganizowali pracownicy i studenci UO.

Słońce jak rogalik Oglądanie zaćmienia słońca przed galerią "Solaris" w Opolu Andrzej Kerner /Foto Gość

20 marca w Opolu zaćmienie Słońca było widoczne od 9.42 do 12.02. Około 10.51 na opolskim niebie Księżyc zasłonił 66 proc. powierzchni Słońca i był to moment kulminacyjny.

Pogoda dopisała, niebo było bezchmurne. Przed „Solarisem”, obok Collegium Maius UO zaćmienie oglądało wspólnie około stu opolan. – Kto wie, czy dożyję następnego? Więc trzeba wykorzystać tę okazję – tłumaczy starsza opolanka, pani Krystyna. – Muszę to iść zobaczyć A widać to zaćmienie naprawdę? – dopytuje ekspedientka z piekarni „Magosz” niedaleko „Solarisa”.

Widać naprawdę. Dzięki przygotowanym przez wolontariuszy Wirtualnej Akademii Astronomii UO lunetom, filtrom i nakładkom na oczy w fazie kulminacyjnej zaćmienia można było zobaczyć rąbek Słońca przypominający Księżyc w trzeciej kwadrze, tylko nieco przechylony.

Naukowcy i studenci Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki zorganizowali w Opolu kilka miejsc, w których można było obserwować zjawisko zaćmienia Słońca. Oprócz placu przy „Solarisie” także przy wejściu do budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, w obserwatorium astronomicznym w akademiku „Niechcic”. Przeprowadzono także transmisję zaćmienia.