Prolog 3.0

ana

publikacja 29.03.2015 12:18

- Zasada jest prosta: bogacimy siebie po to, by mieć czym się dzielić - mówi ks. Łukasz Knieć.

Prolog 3.0 Od lewej: Ania, dwie Moniki i Paulina, które zaangażowały się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Prudniku i Oleśnie Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Przed rokiem w Niedzielę Palmową blisko 150 młodych ludzi otrzymało certyfikat Lidera ŚDM. Do tego grona w późniejszych miesiącach dołączyły kolejne osoby. Zadaniem liderów stało się zbudowanie zespołu wolontariuszy, którzy w parafiach przygotowują Światowe Dni Młodzieży. Mają działać w parafiach i dla parafii, stając się współpracownikami swoich proboszczów i wikariuszy.

O tym, co już udało się zrobić, i o tym, co jeszcze przed nimi, rozmawiali w czasie Prologu 3.0, który w sobotnie popołudnie (28marca) odbył się w parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach.

– Jesteśmy tu po to, byśmy się wzajemnie zainspirowali, podzielili się pomysłami – wyjaśniał ks. Łukasz Knieć, diecezjalny koordynator przygotowań do ŚDM, zapraszając do zabrania głosu młodzież z Raciborza, Prudnika i Olesna. Liderzy i wolontariusze opowiedzieli oni o tym, co w pierwszym roku ich pracy udało się przeprowadzić. – Od czegoś trzeba zacząć, my zaczęliśmy od regularnych, cotygodniowych spotkań młodzieży. Zawsze w piątkowy wieczór – opowiadała grupa z Olesna, podpowiadając, że jeśli ktoś nie wie, jak zacząć, to najlepiej właśnie od wyznaczenia regularnych spotkań. W Prudniku obie parafie postanowiły działać wspólnie i w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży zaangażować już istniejące wspólnoty młodzieżowe. Siły połączyła również młodzież z raciborskich parafii. – Ale pamiętajcie, by działać przede wszystkim w swoich parafiach, a nie tylko w jednej parafii w mieście – zachęcał ks. Łukasz Knieć.

W czasie Prologu 3.0, w którym wzięło udział blisko 190 osób, był czas nie tylko na dzielenie się pomysłami, ale też na pełne mocy uwielbienie w kościele. Muzyczną oprawę przygotowała młodzież z Kluczborka i z Koźla. Była również konferencja s. Diany Savlovskiej SMI, która mówiła o spowiedzi, zachęcając do pomyślenia o niej jako o skandalu miłosierdzia, którym obdarowuje nas Pan Bóg. – By dobrze zrozumieć spowiedź, trzeba przekonać się, że to, co otrzymujemy w sakramencie pokuty, dzieje się w wielkiej miłości, której ludzki rozum pojąć nie może – mówiła s. Diana. – Spowiedź to nie tylko wyznanie grzechów, to spotkanie miłości. To schodzenie do korzeni naszych zaniedbań, grzechów, żeby tam spotkać się z Panem Jezusem – podkreślała.

– Prolog 3.0 to spotkanie formacyjne dla liderów i wolontariuszy ŚDM. Zaprosiliśmy też tych, którzy chcą zostać wolontariuszami, bo wciąż potrzebne są kolejne osoby – podsumowywał ks. Jarosław Staniszewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. – Podejmujemy ważne tematy związane z miłosierdziem, pokutą, ale też z błogosławieństwem zawartym w orędziu papieża Franciszka na XXX Światowe Dni Młodzieży: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Dlatego zastanawiamy się nad tym, gdzie dziś można zauważyć Boga – tłumaczył ks. Staniszewski.

Na uczestników Prologu 3.0 czekały też deklaracje. Chodzi o to, by podjęli konkretne postanowienia, które przez najbliższy rok, do Niedzieli Palmowej w 2016 roku, pomogą im przygotowywać siebie do udziału w Światowych Dniach Młodzieży. Na deklaracjach każdy mógł zakreślić dowolne z czterech postanowień zainspirowanych orędziem papieża Franciszka do młodych. Te postanowienia to: każdego dnia będą przynajmniej przez 6 minut modlić się, rozmawiając z Bogiem jak z przyjacielem, że raz w tygodniu wejdą do kościoła, by się pomodlić wpatrywać się w Jezusa, że codziennie będą czytać fragment Pisma św., że codziennie odmówię modlitwę za ŚDM. Wypełnione deklaracje złożyli na ręce bp. Andrzeja Czai podczas diecezjalnego czuwania młodzieży, które w wieczór poprzedzający Niedzielę Palmową odbyło się w kościele św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach.