Widzicie to, czego nie widzimy my

Klaudia Cwołek

publikacja 17.04.2015 17:45

Czy dzieci mogą ratować zabytki? Jest pomysł i jest na co popatrzeć.

Widzicie to, czego nie widzimy my Ks. Adam Spałek i ks. Sebastian Wiśniewski z gliwickiej kurii przy makiecie starego kościoła św. Bartłomieja w Gliwicach Klaudia Cwołek /Foto Gość

319 prac plastycznych, do tego około 20 prac multimedialnych, 10 przestrzennych, albumy, fotografie i jedna praca filmowa – to wszystko wpłynęło na tegoroczną edycję konkursu pt. „Ratowanie zabytków naszej Małej Ojczyzny”.

– Czasami my, ludzie dorośli, nie widzimy tego, co wy. Czasami przejeżdżamy koło jakieś małej kapliczki, krzyża, budynku, który zawsze stał. Wy widzicie w tym coś pięknego, na co warto zwrócić uwagę, o co warto zadbać i zabiegać, żeby to odrestaurować – mówił podczas dzisiejszego finału Andrzej Frejno, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gliwickiego i jeden z inicjatorów konkursu. Jego organizatorem jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Gliwicach-Brzezince. Cel to promocja ratowania dziedzictwa kulturowego i zabytków architektonicznych województw śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego, choć główny akcent stawiany jest na powiat gliwicki i samo miasto Gliwice.

Widzicie to, czego nie widzimy my   W finale uczestniczyła także Krystyna Szumilas, posłanka na Sejm RP Klaudia Cwołek /Foto Gość – Dziękuję, że wam się chce zobaczyć miejsca, które potrzebują ratunku, że widzicie miejsca, które są uratowane. A przede wszystkim że chce się wam w dobie multimediów po prostu: usiąść, namalować, zrobić, wziąć aparat, pojechać dokądś, otworzyć oczy i zobaczyć. I nam dorosłym zwrócić uwagę na to, jak piękne są miejsca wokoło nas, czasami tak bardzo bliziutko w tej naszej małej ojczyźnie – mówiła Anna Luiza Jaksik – koordynator konkursu.  

Gala z prezentacją prac i występami dzieci z odbyła się w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II. Nagrodzonych zostało 80 prac i jeszcze przed finałem wszyscy laureaci byli na wycieczce autokarowej do kościoła pocysterskiego w Jemielnicy i małego kościółka w Centawie. Ufundowała ją gliwicka kuria, patronat honorowy nad konkursem objął bp gliwicki Jan Kopiec i prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, ale włączyły się do inicjatywy także inne ważne instytucje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na czele. W konkursie mogą uczestniczyć przedszkolaki, uczniowie i członkowie ognisk pracy pozaszkolnej trzech śląskich województw od 6 do 20 lat. W tym roku była to czwarta edycja konkursu, który pomyślnie się rozwija.

Wystawa prac w CE w Gliwicach będzie czynna przez tydzień, później pojedzie do kolejnych miejsc. Widzicie to, czego nie widzimy my   Występ zespołu Iskierki z ZSO nr 12 w Gliwicach Klaudia Cwołek /Foto Gość