Chwalcie łąki umajone...

kgj

publikacja 04.05.2015 10:14

W Twojej miejscowości przy kaplicy, krzyżu lub grocie są "majówki"? Zrób zdjęcie, przyślij!

Chwalcie łąki umajone...   Uroczyste nabożeństwo majowe przy kaplicy w Kamionce odbyło się także w tym roku Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Przy krzyżach i kapliczkach w wielu wsiach i osiedlach w wybrane dni lub przez cały maj odbywają się tradycyjne "majówki". Warto wiedzieć, gdzie - by się na nie wybrać.

- Moja już dawno nieżyjąca sąsiadka, Katarzyna Kern, mieszkanka Biedrzychowic, opowiadała, że jak chodziła do szkoły, za jej dzieciństwa, czyli na początku XX w., przy tej naszej kapliczce, której patronuje św. Jan Nepomucen, odbywały się nabożeństwa majowe i różańcowe. „W pierwszy i ostatni dzień przyszoł ksiądz, a tak to co drugi dzień tu były odprawiane te nabożeństwa. Dzieci nołs pełno siedziało dookoła, na takich skłodanych krzesełkach, albo po prostu na trawie albo drodze. Tak my się już zawsze cieszyli na to, bo to było inaczej niż w kościele” - wspomina jej słowa Gertruda Tunkel.

Chwalcie łąki umajone...   Gertruda Tunkel z rodziną pokazuje kapliczkę, przy której kiedyś odbywały się "majówki" Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Szczególnie uroczyste nabożeństwo, bo i z podwójnej okazji, odbyło się w niedzielę 3 maja przy kapliczce w Kamionce. – Raz, że to nasz odpust, a po drugie, że w wigilię wspomnienia św. Floriana, który jest patronem tej kapliczki. Taka uroczysta majówka w tym miejscu, z orkiestrą, księdzem, sztandarami jest już naszą tradycją – tłumaczą Hilda Kora z należącej do parafii Mechnicy i Stefania Jasik z Kamionki.

Od ponad 125 lat majówki są też przy kapliczce pw. św. Jana Nepomucena w Dobieszowie. Zwykle schodzą się na nie tylko mieszkańcy wsi, ale dwa lata temu z okazji tej rocznicy, 18 maja, odbyło się tam uroczyste nabożeństwo. Melodie pięknych maryjnych pieśni i kolejne wezwania do Matki Bożej niosły się przez okoliczne pola i po całej wiosce.

Chwalcie łąki umajone...   To zdjęcie nabożeństwa przy kapliczce napoleońskiej pochodzi z 1941 roku Archiwum prywatne W Reńskiej Wsi przez całe lata majówki oraz szczególnie uroczyste obchody „na św. Urbana” były przy „napoleońskiej” kapliczce, upamiętniającej żołnierzy bawarskich poległych podczas oblężenia kozielskiej twierdzy w 1807 roku. W latach 70. ub. wieku uszkodzona, a potem zasypana, została odbudowana przez kilku mieszkańców w 200. rocznicę oblężenia. Wprawdzie nabożeństwa majowe tam nie wróciły, ale archiwalne zdjęcia pozostały.

Niestety w wielu parafiach powoli rezygnuje się z nabożeństw majowych przy kapliczkach, przenosząc je tylko do parafialnego kościoła. – Szkoda, bo tak było bliżej, nie trzeba było się specjalnie szykować, nawet starsze osoby i dzieci dały radę przyjść i w nich uczestniczyć, pośpiewać... -- przyznaje niejeden z rozmówców.

A u Was? Gdzie jeszcze odbywają się takie majówki? Podzielcie się tym z innymi Czytelnikami „Gościa”. Zróbcie zdjęcie z nabożeństwa i przyślijcie do nas. Macie takie sprzed lat, ukazujące, od jak dawna żywy jest u Was kult maryjny - pokażcie je także! Zamieścimy je w galerii na naszej stronie internetowej.

Można je przesyłać drogą elektroniczną na adres: opole@gosc.pl. Do zdjęć - bieżących i archiwalnych - można dołączyć krótki opis, jakiej miejscowości zdjęcie dotyczy, kiedy zostało zrobione, co przedstawia, ewentualnie jakąś ciekawostkę.

Zapraszamy do przesyłania i oglądania.