Znów przejdą Marsze dla Rodziny

kgj

publikacja 29.05.2015 08:52

W niedzielę 31 maja wyjdą na ulice miast w radosnych i kolorowych pochodach.

Znów przejdą Marsze dla Rodziny W ubiegłym roku do marszów dołączył Otmuchów Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Marsze dla Życia i Rodziny organizowane są w kilku miastach Opolszczyzny - Opolu, Nysie, Kędzierzynie-Koźlu, Kluczborku, Raciborzu i Otmuchowie. Po raz pierwszy w tym roku będzie także w Prudniku. Przemarsz kończy się zwykle świętowaniem odbywających się w miejscu mety festynach.

Najwcześniej w niedzielę, 31 maja o godz. 12.00, po uroczystej Mszy Św. wyruszy pierwszy prudnicki Marsz dla Życia i Rodziny. Wymarsz sprzed Kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Prudniku (ul. ks. Skowrońskiego 35), meta ok. 13.30 przy kolumnie maryjnej na prudnickim rynku . W Opolu start nastąpi 31 maja o 13.30 z Placu Katedralnego a zakończy się na placu Wolności piknikiem rodzinnym.

W tym samym dniu, o 15.00 kolumna uformuje się na rynku w Koźlu, skąd prowadzona przez Orkiestrę Żeglugi Śródlądowej i mażoretki przejdzie na Stadion Miejski, gdzie odbędzie się piknik „Wakacje Dzieciom”.

W Nysie marsz zacznie się o 15.00 na Rynku przed Bazyliką. Uczestnicy przejdą do parku przy klasztorze ojców werbistów (przy ul. Rodziewiczówny), gdzie też odbędzie się piknik rodzinny.

W Raciborzu pochód dla życia wyruszy o 14.00 sprzed kościoła Wniebowzięcia NMP a zakończy się przy kościele Matki Bożej.

W Otmuchowie rozpoczęcie na Rynku o 13.00. Zakończy go festyn rodzinny na boisku dawnej SP nr 3.

Tydzień później, 7 czerwca Marsz odbędzie się w Kluczborku. O godz. 15.00 w kościele NSPJ rozpocznie się Mszą św. w intencji rodzin, a o 16.00 marsz wyruszy sprzed kościoła. Finałem będzie festyn „Kluczbork – Dzieciom” przy klasztorze Sercanów.

Marsze są przede wszystkim świętem rodzin - okazją do tego, by publicznie manifestować radość z posiadania rodziny, szacunek dla życia i zarażać innych swoim szczęściem, a także by spotkać osoby, które dzielą te same wartości.

W inicjatywie tej chodzi również o to, by zwracać uwagę opinii publicznej i władz – lokalnych i ogólnopolskich – na sytuację rodziny, na to, że jest ona szczególną i niezastępowalną instytucją i dlatego powinna cieszyć się prestiżem, szacunkiem i wsparciem. Jest to też czas, by upominać się o prawa tych, którzy sami nie mogą się bronić – dzieci przed urodzeniem, domagając się poszanowania dla życia poczętego.