Gotyk w Starym Paczkowie

ana

publikacja 30.08.2015 22:08

Bp Andrzej Czaja rekonsekrował odnowiony ołtarz z 1494 roku i poświęcił tablicę pamiątkową.

Gotyk w Starym Paczkowie Gotycki ołtarz, który po renowacji poświęcił bp Andrzej Czaja, pochodzi z 1494 roku Anna Kwaśnicka /Foto Gość

– Był taki dzień, 24 marca 2012 roku, kiedy wizytowałeś, księże biskupie, naszą parafię. I na zakończenie udzieliłeś nam błogosławieństwa na dzieło odnowy ołtarza, który przypisywany jest autorstwu szkoły mistrza Wita Stwosza. Ołtarz z Bożą i ludzką pomocą daliśmy radę odnowić. Dzięki temu mogliśmy jako parafianie wypełnić nasz obowiązek wobec Boga, naszych przodków i przyszłych pokoleń – wspominali przedstawiciele parafian, witając bp. Andrzeja Czaję ponownie w swoim kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Starym Paczkowie. W południe w niedzielę 30 sierpnia biskup opolski przewodniczył tu Mszy św., na początku której rekonsekrował zabytkowy ołtarz.

Gotycki zabytek w scenie głównej przedstawia Trójcę Świętą, nakładającą koronę Najświętszej Maryi Pannie. W bocznych i dolnej części twórca umieścił aniołów i świętych. Ołtarz został odnowiony dzięki wsparciu wojewódzkiej konserwator zabytków Iwony Solisz, a także wielu ludzi dobrej woli.

– W dzisiejsze święto gromadzimy się przy stole Eucharystii, aby dziękować nie tylko za odnowienie ołtarza, ale również pragniemy świętować 70-lecie osiedleń na naszej staropaczkowskiej ziemi. Korzenie wielu rodzin zostały tu przesadzone głównie z ziemi żywieckiej oraz z dalekich rubieży wschodniej Polski – wyjaśniali przedstawiciele parafian, prosząc biskupa opolskiego o poświęcenie pamiątkowej tablicy, mówiącej o wydarzeniach sprzed 70 lat.

W homilii bp Andrzej Czaja dziękował parafianom za to, że dbają o swoją wiekową świątynię, że kolejne elementy wnętrza poddają renowacji. Ale podkreślał też, że owszem, trzeba dbać o świątynię, ale jeszcze ważniejsze jest dbanie o serce. – Wprawdzie świątynia jest miejscem uprzywilejowanym oddawania Bogu czci, to nie wystarczy przyjść, by swoje odsiedzieć czy odstać, a nawet odśpiewać. Trzeba serce otworzyć. Trzeba serce Bogu dać. Wtedy nasza cześć jest prawdziwa i dojrzała – tłumaczył biskup opolski.

Po Mszy św. oraz poświęceniu i odsłonięciu pamiątkowej tablicy odbyło się radosne spotkanie po latach. – Jestem wdzięczny wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie uroczystości i spotkania. Cieszy mnie dobra współpraca z władzami gminy Paczków – podkreśla ks. proboszcz Józef Zwarycz.

Więcej o gotyckim ołtarzu i jego renowacji w tekście Andrzeja Kernera „Święci w turkusowym niebie” – TUTAJ