Jak przygotować Dni w Diecezjach?

ana

publikacja 19.09.2015 21:40

120 parafii zdecydowało się ugościć pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży.

Jak przygotować Dni w Diecezjach? Członkowie Parafialnych Zespołów ŚDM już poznali swoje zadania na najbliższe miesiące Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Właśnie zawiązują się Parafialne Zespoły ŚDM, które w poszczególnych parafiach diecezji opolskiej odpowiadają za przygotowanie i przebieg Dni w Diecezjach. – Proponujemy, by w skład zespołów weszli: duszpasterz, dwie osoby dorosłe oraz lider ŚDM. Oczywiście każda parafia może inaczej ukonstytuować taki zespół. Zasadniczo w zespole powinna być osoba odpowiedzialna za opracowanie parafialnego programu Dni w Diecezjach, a także osoba odpowiedzialna za znalezienie rodzin, które przyjmą w gościnę młodych pielgrzymów – wyjaśniał ks. Łukasz Knieć, diecezjalny koordynator ŚDM, podczas spotkania informacyjnego, które w sobotę (19 września) odbyło się w Opolu.

W warsztatach, przygotowanych przez opolskie Centrum ŚDM, uczestniczyło ponad 50 Parafialnych Zespołów ŚDM. Omawiano diecezjalny plan Dni w Diecezjach, zadania, jakie będą miały rodziny, które ugoszczą młodych pielgrzymów, a także działanie diecezjalnego systemu rejestracji na Dni w Diecezjach, który wystartuje w przyszłym miesiącu.

Ramowy plan Dni w Diecezjach obejmuje: integracyjny dzień spotkania, kulturalny dzień poznania, modlitewny dzień miłosierdzia, a także sobotni dzień wspólnoty (młodzież wspólnie spędzi go do południa na Górze św. Anny, a do wieczora w Opolu), a także niedzielny dzień rodziny oraz poniedziałkowy dzień posłania, czyli wyjazdu do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.

– Myśląc o przyszłorocznych wydarzeniach, zapamiętajmy jedno najważniejsze zdanie: „Najważniejsze jest spotkanie”. Dni w Diecezjach mają być okazją dla młodzieży z waszej parafii do spotkania młodzieży z całego świata. Bardzo cenne są te punkty programu, w których młodzież spotka się ze sobą, by porozmawiać, pobyć ze sobą. Dlatego nie chcemy organizować zbyt wielu masowych wydarzeń, one będą w kolejnym tygodniu w Krakowie – tłumaczył ks. Knieć.

O szczegółach organizacyjnych na spotkaniach w mniejszych grupach opowiadali: ks. Tadeusz Dziedzic, ks. Łukasz Żaba i ks. Janusz Sobiś.

Z kolei z liderami ŚDM spotkał się ks. Jarosław Staniszewski, który przedstawił krakowski projekt „Młodzi Misjonarze Miłosierdzia”. Jest to projekt, który może stać się odpowiedzią młodych na zaproszenie papieża Franciszka, by wejść na drogę Błogosławieństw i uczynić je programem swojego życia.

Przypomnijmy, że Dni w Diecezjach odbędą się od 20 do 25 lipca i poprzedzą centralne wydarzenia w Krakowie w ramach Światowych Dni Młodzieży. – Do naszej diecezji dotąd zgłosiło się 18 dużych grup diecezjalnych, w których zapowiedziało się około 5,5 tysiąca pielgrzymów, najwięcej z Włoch, Francji, Czech i Niemiec. Mamy też zgłoszenia od 120 parafii naszej diecezji, które chcą przyjąć młodzież – podkreśla ks. Knieć.