Cellarium Doxa: ekologia, ekosklep i kawiarnia

ak

publikacja 26.10.2015 19:22

W XVII-wiecznych piwnicach kamienicy diecezjalnego radia powstało klimatyczne miejsce spotkań.

Cellarium Doxa: ekologia, ekosklep i kawiarnia Od lewej: Adam Leszkiewicz, bp Andrzej Czaja, Krzysztof Malik, ks. Krzysztof Faber, Arkadiusz Wiśniewski Andrzej Kerner /Foto Gość

Dzisiaj (26.10) bp Andrzej Czaja dokonał poświęcenia „Cellarium Doxa”. W kilku pomieszczeniach XVII-wiecznej piwnicy kamienicy, w której mieści się diecezjalne radio (ul. Koraszewskiego 7-9), staraniem jego dyrektora ks. Krzysztofa Fabera, z pomocą sponsorów, instytucji wspierających projekt i partnerów strategicznych, powstało Centrum Edukacji Ekologicznej.

W uroczystości poświęcenia i otwarcia „Cellarium” wzięli udział m.in.: marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Piotr Soczyński, prezes Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A Adam Leszkiewicz, prorektor Politechniki Opolskiej prof. Krzysztof Malik, nowo wybrany poseł PiS Antoni Duda (szef PUP, prywatnie - stryj prezydenta RP), Krzysztof Wysdak z zarządu powiatu opolskiego, architekt Ewa Budniewska-Bratek autorka projektu wystroju wnętrza oraz inni zacni goście, którzy wspomogli sprawę.

- Bezpośrednią inspiracją do podjęcia prac adaptujących tę piwnicę była encyklika papieża Franciszka „Laudato si'”. Papież bardzo dużo mówi o ekologii i można by to podsumować krótko: w zdrowym ciele - zdrowy duch. Niektórzy mylnie myślą, że chcemy koncentrować się na kawiarni, nalewkach, kołoczu śląskim. To też jest istotne, ale wykorzystując tę imponującą przestrzeń chcemy pójść dalej: w edukację, w ekologię - powiedział ks. K. Faber podkreślając, że centrum edukacyjne powstało dzięki współpracy z Politechniką Opolską, której pracownicy będą prowadzić w „Cellarium” warsztaty, szkolenia i spotkania proekologiczne.

- Bardzo się cieszę, że Kościół opolski będzie miał takie miejsce. Cieszy mnie, że idziecie drogą jaką nowoczesny świat podąża: innowacyjność, kreatywność, edukacja, ekologia i zdrowie w szerokim znaczeniu. Raduje mnie to bardzo i wiele sobie obiecuję po tej przestrzeni. Papież Franciszek nam mówi, że trzeba wychodzić na bezdroża świata. Ale można nie tylko wychodzić, można też wciągnąć, jak w tę piwnicę i też ewangelizować. Myślę, że taka przestrzeń też służy ewangelizacji, bardziej w zaciszu - powiedział bp Andrzej Czaja przed poświęceniem pomieszczeń „Cellarium”.

Istotnym momentem otwarcia było podpisanie umów między radiem „Doxa” a Grupą Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A , które są partnerem strategicznym Centrum Edukacji Ekologicznej oraz między „Doxą” a Politechniką Opolską.

- Przystąpienie do tego projektu to była jedna z naszych najszybszych decyzji biznesowych ze względów duchowych i ze względu na ochronę środowiska. Czujemy się zobowiązani, żeby w ochronie środowiska szukać zrównoważonego rozwoju. Chcemy promować postawy związane z ochroną środowiska i zdrowym stylem życia. To nas w tym projekcie niezwykle zaciekawiło - powiedział Adam Leszkiewicz, prezes ZAK S.A., przypominając projekty inwestycyjne, jakie w ostatnich latach przeprowadziły zakłady azotowe w celu radykalnego obniżenia emisji pyłu i gazów.

- Przypomina mi się ekofilozofia Krzysztofa Skolimowskiego, który twierdził, że będziemy mogli się rozwijać tylko wtedy, kiedy rozwój będzie zrównoważony. Kiedy z jednej strony będziemy myśleli o sferze gospodarki, ale z drugiej strony o sferze społecznej i nie będziemy zapominali również o ekologii. Politechnika jest otwarta na współpracę - powiedział po podpisaniu umowy prof. Krzysztof Malik.

Zajęcia i wykłady poświęconych racjonalnemu żywieniu, dietom w profilaktyce chorób oraz ekologicznemu stylowi życia będzie koordynować prof. Katarzyna Szwedziak.

W ofercie sklepu znajduje się ekologiczna, zdrowa żywność, kosmetyki, szeroki wybór ziół, przypraw, soków, nalewek oraz kaw, herbat, czekolad, w tym wyrobów sygnowanych marką „Produkty benedyktyńskie”. W „Cellarium” można wypić kawę, herbatę, soki, wodę, wina, nalewki, zjeść ciasto etc. Czynne od 11 do 21.

Powstanie „Cellarium” było możliwe dzięki  realizacji projektu opiewającego na sumę 350 tys. zł.