Nie lękajcie się, dawajcie świadectwo

kgj

publikacja 27.10.2015 17:04

- Rodzina jest najlepszym miejscem budowania cywilizacji miłości - mówił za papieżem ks. prof. Zygfryd Glaeser.

Nie lękajcie się, dawajcie świadectwo   O tym, że temat rodziny jest istotny dla wielu, świadczyła wypełniona po brzegi sala Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Do tego, by odzwierciedlać miłość Boga w rodzinie, słowami Jana Pawła II wzywał małżonków bp dr hab. Andrzej Czaja, prof. UO, podczas konferencji pt. „By rodzina Bogiem była silna. Rodzina w nauczaniu JP II”.

Sympozjum to odbywało się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego.

Opolski ordynariusz w prelekcji pt. „Rodzina jako komunia w nauczaniu Jana Pawła II” mówił o miłości małżeńskiej, duchowości komunii, tzw. communio personarum. Wspomniał o zagrożeniach i środkach umacniania przymierza małżeńskiego, podkreślając aspekt otwartości na nowe życie, jak również na miejsce dla osób starszych.

Nie lękajcie się, dawajcie świadectwo   Sympozjum towarzyszyła wystawa o nauczaniu Prymasa Tysiąclecia na temat rodziny Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Marek Koryciński, wiceprzewodniczący Rady Głównej organizatora - Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, opowiedział o zadaniach, jakie stoją przed ich organizacją, o podejmowanych w ostatnim roku działaniach, inicjatywach na rzecz życia, rodziny. Zaś nawiązując do nauczania papieża Polaka, świadczył o niezwykłej wartości wspólnej modlitwy - jak potrafi ona zmieniać nieraz poranione, połamane życiem osoby. - Wspólny Różaniec, nowenna, warsztaty małżeńskie mają ogromną moc - wskazywał.

Nieco inne, choć również skierowane na rodzinę aspekty omawiali dr Piotr Stanek z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego SPSK z Opola oraz ks. prof. dr hab. Andrej Filipek SJ z Uniwersytetu Trnawskiego w Bratysławie.

Nie lękajcie się, dawajcie świadectwo   Prelegenci opierali się na nauczaniu Jana Pawła II Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Pierwszy, przedstawiając katolicką szkołę z Opola, podkreślał rolę wychowawczą, równie istotną, jak zdobywanie wiedzy, a także współpracę rodziców, wychowawców i samych uczniów.

Drugi pokazał sytuację Kościoła na Słowacji, nakreślając realia czasów komunistycznych oraz proces odradzania się i aktywizacji tamtejszych rodzin.

A o cywilizacji miłości jako paradygmacie małżeństwa i rodziny w świetle nauk papieskich opowiadał ks. prof. dr hab. Gleaser.

Zaś w końcowej dyskusji, odpowiadając na pytanie związane z niedawnym synodem o rodzinie, stwierdził: - Żywa jest nauka Jana Pawła II. Nie należy się bać walki ze zdarzeniami cywilizacyjnymi ani dyskusji na te trudne tematy. Nauczanie papieża dało podwaliny pod dzisiejszą dyskusję - podsumował ks. prof. Glaeser.