Pod prąd do źródeł

ana

publikacja 28.11.2015 12:57

W Opolu trwa ogólnopolska konferencja instruktorów i drużynowych ZHR.

Pod prąd do źródeł Złaz jest spotkaniem instruktorów i drużynowych na co dzień pracujących z młodzieżą harcerską we wszystkich zakątkach Polski Anna Kwaśnicka /Foto Gość

– Złaz Programowo-Metodyczny Organizacji Harcerzy ZHR „Płyńmy do źródeł, pod prąd” jest ogólnopolskim spotkaniem instruktorów i drużynowych na co dzień pracujących z młodzieżą harcerską we wszystkich zakątkach Polski – wyjaśnia pwd. Jacek Łuczak.

– W ramach spotkania organizowane są wykłady, dyskusje, warsztaty poświęcone aktualnym zagadnieniom wychowania młodzieży, problemom społecznym i wyzwaniom, jakie stoją przed ruchem harcerskim. Złaz jest szczególnie cenny dla młodych członków grona instruktorskiego, gdyż daje im możliwość budowania światopoglądu, umacniania tożsamości narodowej i utwierdzania poczucia obowiązku pełnienia służby – tłumaczy J. Łuczak.

Ogólnopolska konferencja ZHR potrwa od 27 do 29 listopada. Uczestniczy w niej ponad 150 instruktorów i drużynowych. W sobotnie przedpołudnie przed gmachem Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Oleskiej odbył się Apel rozpoczynający Złaz, a po nim spotkanie inauguracyjne, podczas którego wykład wygłosił hm. prof. Jacek Kurzępa. Zapraszał do tego, by postawić sobie pytanie o własne źródła, o swoje korzenie rodzinne, o źródło swojej wiary i źródło szacunku wobec Polski. – Jesteś harcerzem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. To zobowiązuje – mówił J. Kurzępa.

– Ile jest w tobie hartu ducha, ile jest w tobie kompetencji intelektualnych, charakterologicznych, umiejętności praktycznych ku temu, by płynąć do źródeł w rafach codziennego świata, który jest nieprzyjazny ludziom twardym, jednoznacznym, transparentnym. Mówię o sytuacji, w której wierność, prawość, praworządność, wierność, uczciwość, lojalność, zaufanie są nieustannie podważane. W ich miejsce wstawia się rozmaite fetysze wartości: bylejakość, naskórkowość, spieszność, kulturę instant. Masz wybór. Ale żeby go dokonać, musisz być świadomy, musisz posiąść wiedzę, nauczyć się rozpoznawać i podejmować decyzje – tłumaczył J. Kurzępa.

– To dobrze, że próbujecie spojrzeć trochę pod prąd, by wrócić do źródeł. Jeżeli chcemy wrócić do korzeni, to warto pamiętać o sile, jaka wtedy harcerzom towarzyszyła. Dla was data powstania ZHR jest tylko datą, ale gdyby ktoś dokładnie popatrzył w kalendarz wydarzeń politycznych, to 1 kwietnia 1989 r., gdy odbył się pierwszy zjazd, jeszcze nie zakończyły się obrady Okrągłego Stołu i nie było przesądzone, czy cokolwiek się zmieni – przypominał hm Wiesław Turzański. – Byliśmy w tamtym czasie, jako założyciele ZHR, w awangardzie. Mieliśmy odwagę iść pod prąd i stworzyć coś, co nam wydawało się cenne. I jak patrzę dziś na was, to podkreślam, że to była słuszna decyzja – mówił W. Turzański. – Pamiętajmy, że w tamtym czasie nasza siła polegała na tym, że mieliśmy do siebie bezgraniczne zaufanie. Wracając do korzeni, spróbujcie sięgnąć bardzo głęboko do tej uniwersalnej, sprawdzonej formuły braterstwa – zachęcał instruktorów i drużynowych.

Wśród tematów poruszanych w trakcie konferencji znalazły się m.in. rola wodza w wychowaniu młodzieży, praca nad własnym charakterem, podejmowanie służby przez harcerzy i instruktorów na rzecz społeczeństwa, rola wiary w kształtowaniu młodego pokolenia, a także problemy współczesnego Patriotyzmu. – Ścieżki te prowadzone są w formie wykładów i dyskusji, podsumowanych warsztatami, których celem jest wypracowanie rozwiązań gotowych do natychmiastowego zastosowania w harcerskiej, wychowawczej praktyce – podkreśla J. Łuczak.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej powstał 12 lutego 1989 r., aby zjednoczyć wysiłki niezależnych środowisk harcerskich poprzez powołanie alternatywnej ogólnopolskiej organizacji harcerskiej. ZHR to organizacja wychowawcza, kształtująca dzieci, młodzieży i dorosłych w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej.