Pół tysiąca stajenek betlejemskich

ak

publikacja 20.12.2015 18:18

Mała szkoła w Uciechowicach robi wielką rzecz - Międzynarodową Wystawę Szopek Bożonarodzeniowych.

Pół tysiąca stajenek betlejemskich Radość na wystawie w Uciechowicach Andrzej Kerner /Foto Gość

Ta mała, niepubliczna szkoła podstawowa w Uciechowicach (dekanat Branice) zorganizowała wystawę już po raz siódmy. W tym roku twórcy z Polski, Czech, Niemiec i Holandii przysłali 442 szopki.

- Niestety, w tym roku, ze względu na sytuację polityczną nie mogły do nas dotrzeć szopki z Ukrainy. Ale w przyszłym roku Ukraińcy przyjadą na sto procent - mówi Teresa Grabowska, dyrektor szkoły, pomysłodawczyni i organizatorka wystawy.

- Wystawa cieszy się niezmiennym powodzeniem. A nam ciągle się chce ją robić. Już w maju mamy telefony z pytaniami o wystawę i wtedy zaczynają nam się na nowo ładować akumulatory. Mamy satysfakcję, że tu na końcu Polski, w małej szkółce robimy coś cieszącego się tak wielką popularnością - mówi T. Grabowska.

- To jedyne wydarzenie w naszej gminie organizowane na skalę ogólnopolską i sięgające swoim rozgłosem nawet za granicę. A to jest gmina zaniedbana, trochę zapomniana, choć przez granicę sąsiadujemy z dużymi czeskimi miastami: Opavą i Krnovem. Jesteśmy niedofinansowani, ale dzięki ogromnej pracy pani Teresy możemy się szczycić taką wystawą - mówi Sebastian Baca, wójt gminy Branice.

- Myślę, że osoba, która wykonuje szopkę bardziej sobie uświadamia, w jaki sposób Syn Boży przyszedł na ziemię. Dzieciom łatwiej zrozumieć, że Pan Jezus był ich rówieśnikiem, dorastał, a nie przyszedł od razu jako ktoś dorosły, który wykonywał swoje dzieło - mówi ks. Piotr Sługocki, katecheta w szkole i proboszcz parafii w Wiechowicach, do której należą Uciechowice.

Wystawę można zwiedzać codziennie do 23 stycznia 2016. Nawet w dni wolne od pracy czy też popołudniu. Wystarczy zadzwonić pod numer tel. dyrektor szkoły Teresy Grabowskiej 697 946 961 i umówić się na oglądanie cudnych szopek dziecięcych, które naprawdę potrafią zachwycić pomysłowością, rodzajem użytych materiałów, prostym, ale szczerym wyrazem artystycznym.