Święta radość na ulicach miasta

ak

dodane 06.01.2016 19:16

Pierwszy Orszak Trzech Króli w Kędzierzynie-Koźlu.

Święta radość na ulicach miasta Na placu Wolności, przed stajenką betlejemską nie pomieścili się wszyscy uczestnicy Orszaku Trzech Króli w Kędzierzynie-Koźlu Andrzej Kerner /Foto Gość

- Jako król przybywający ze wschodu chciałbym podziękować, że królowe naszego miasta i powiatu nie zostały z Herodem tylko przyszły tutaj, do Jezusa, razem z nami. Cieszmy się wszyscy, śpiewajmy kolędę! – zakrzyknął spod budynku starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu „Król Baltazar” czyli o. Mieczysław Hałaszko OMI, proboszcz kędzierzyńskiej parafii św. Eugeniusza. Sam, jadąc na karym koniu,  przywiódł zielony orszak swoich parafian do centrum miasta.

- Plac jest za mały! – rzucił mi w biegu ks. prałat Edward Bogaczewicz, proboszcz parafii Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła ciesząc się z frekwencji pierwszego Orszaku Trzech Króli w Kędzierzynie-Koźlu.  Z trzech kędzierzyńskich kościołów na plac Wolności (przed starostwem) 6 stycznia po południu w trzech osobnych orszakach przyszło kilka tysięcy ludzi, by oddać pokłon Nowonarodzonemu.

Święta radość na ulicach miasta   Orszak czerwony wyruszył z kościoła św. Mikołaja Andrzej Kerner /Foto Gość W trzeciej i najstarszej parafii Kędzierzyna – św. Mikołaja –  Orszak (tu obowiązywał kolor czerwony) rozpoczął się od krótkiego koncertu kolęd w kościele oraz żywiołowego widowiska jasełkowego przygotowanego przez Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych „Dobra Rodzina”. W roli Dzieciątka Jezus wystąpił trzymiesięczny Wiktorek z rodziny państwa Sieńczaków z Łąki Prudnickiej, która przyjechała pięknie poprzebierana w składzie: mama Marzena, córka Monika, syn Wiktorek, wychowanek Wiktorek junior, wychowanek Kubuś i Franciszek oraz tata Krzysztof. Ludzi w kościele opanowała spontaniczna i  widoczna radość.

Kiedy orszaki spotkały się w centrum Kędzierzyna królowie udali się do pałacu Heroda - na tę chwilę umiejscowionego na plebanii parafii św. Mikołaja – by wypytać złego króla witającego ich z balkonu plebanii o drogę do Dzieciątka.

­– Przybyliśmy jak królowie, z różnych stron. Kłaniamy się Nowonarodzonemu, składamy Mu różne dary – powiedziała Małgorzata Tudaj, starościna powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego składając wraz z prezydent Sabiną Nowosielską, życzenia noworoczne przybyłym mieszkańcom miasta i okolic. Na placu byli wierni parafii obydwu dekanatów – Kędzierzyn i Koźle wraz z duszpasterzami. Do radosnego kolędowania przygrywała orkiestra dęta Zakładów Azotowych Kędzierzyn.

Po błogosławieństwie, którego udzielił ks. E. Bogaczewicz uczestnicy złożyli pokłon (i robili zdjęcia) Świętej Rodzinie w stajence postawionej przed wejściem do starostwa. Dzieci uczestniczące w Orszaku obdarowane zostały cukierkami.