Piękne szopki, zachwycone dzieci

ak

publikacja 12.01.2016 16:14

Niektóre z tych stajenek aż chciałoby się schrupać! Jedną nawet można było. Bo zrobiona jest z wafli i chrupek kukurydzianych.

Piękne szopki, zachwycone dzieci Dzieci z uwagą oglądają szopki bożonarodzeniowe Andrzej Kerner /Foto Gość

12 stycznia rozdano nagrody w V Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Jana Brzechwy w Goszowicach (parafia Reńska Wieś, dekanat Skoroszyce). To niewielka szkoła, do której uczęszcza ok. 80 uczniów z połowy miejscowości gminy Pakosławice.

­– Zaczęliśmy organizować ten konkurs z myślą o tym, żeby promować naszą szkołę – mówi Beata Lichosik, dyrektorka placówki. – W pierwszym konkursie wzięły udział tylko szkoły i przedszkola z terenu naszej gminy. Ale z roku na rok uczestników jest coraz więcej, mamy tutaj szopki z całej Opolszczyzny. Jesteśmy małą wiejską szkółką, ale teraz jak ktoś słyszy Goszowice to już często kojarzy nas z konkursem szopek – mówi pani dyrektor. Na galę konkursu przybyli laureaci z opiekunami, wójt Pakosławic Adam Raczyński i dyrektor wydziału katechetycznego kurii diecezjalnej w Opolu ks. Marcin Wilczek.

W tym roku w konkursie wzięło udział 45 szopek z 15 placówek oświatowo-wychowawczych. Nadesłano je na goszowicki konkurs m.in. z Czarnowąsów, Gogolina, Krapkowic, Nowego Świętowa, Nysy, Opola i z miejscowości z terenu gminy Pakosławice. Jury dokonując oceny, nie dysponowało metryczkami prac, które były podpisane tylko numerami.

Piękne szopki, zachwycone dzieci   Dyrektor Beata Lichosik (z prawej) i wójt Adam Raczyński wręczają nagrody maluchom Andrzej Kerner /Foto Gość Zanim pani dyrektor i pan wójt rozdali nagrody zwycięzcom konkursu, uczniowie V klasy szkoły w Goszowicach zaprezentowali przedstawienie jasełkowe. Chwilami aż skrzyło się humorem i miało wyraźne odniesienia do współczesności: Herod jako terrorysta zwiedziony przez diabła, pasterze biorący w niewolę dowódcę żołnierzy Heroda czyhających na Dzieciątko z Betlejem.

Warto było zobaczyć buźki dzieci nie tylko dumnych z szopki, którą wykonały, ale nie mogących także oderwać wzroku od innych stajenek. Nie od rzeczy będzie podkreślenie, że nagrody w konkursie aż zaskoczyły laureatów – tak były dla nich cenne (np. tablet dla zwycięzcy w najstarszej kategorii klas IV-VI).

Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:

Przedszkola – grupa „Żabki” z przedszkola we Frączkowie

Klasy I-III – Maksymilian Baliński, szkoła w Goszowicach

Klasy IV-V – Paweł Rzitka, SP nr 3 w Nysie

Kategoria szopek miniaturowych – Antonina Sławińska, PSP nr 2 w Opolu