Skupieni przed Najświętszym Sakramentem

ak

publikacja 05.02.2016 22:53

Dzień skupienia księży diecezji opolskiej - część pierwsza.

Skupieni przed Najświętszym Sakramentem Dzień skupienia rozpoczął się od nabożeństwa w kościele seminaryjnym w Opolu Andrzej Kerner /Foto Gość

Jest w tym jakaś zasadnicza powaga: około setki mężczyzn zbiera się w kościele i przez godzinę adoruje Najświętszy Sakrament. Potem nieszpory, kawa, Anioł Pański i konferencja duchowa.

Ci mężczyźni - księża diecezji opolskiej - odprawiają swój dzień skupienia przed Wielkim Postem. W sobotę przyjedzie na dzień skupienia druga część, pewnie nieco większa, bo dzisiaj pierwszy piątek. Dobrze jest widzieć tylu pracowników, sług Kościoła razem. Steranych wiekiem, chorobami, ciężarem doświadczeń, w sile wieku czy młodych, pełnych energii.

Księża między częściami Koronki do Miłosierdzia Bożego słyszą słowa medytacji o nawróceniu św. Pawła prowadzonej przez kapucyna o. Adama Gęstwę, dyrektora krakowskiej szkoły spowiedników.

Z grzechów jesteśmy wyzwoleni przez zmartwychwstanie, a nie przez śmierć Jezusa. Zmartwychwstały Chrystus jest kluczem do naszej wolności. Kto nie spotkał żyjącego Chrystusa, nie nadaje się na apostoła. Może być nauczycielem religioznawstwa, ale nie apostołem. Św. Paweł prześladował Kościół, a Jezus zapytał: dlaczego Mnie prześladujesz? Jezus zmartwychwstały utożsamia się z Kościołem. Paweł miał szczęście spotkać na swojej drodze chrześcijan, którzy objawili mu Twarz Chrystusa. I to jest droga po nawróceniu: po osobistym spotkaniu z Chrystusem, On mówi: "Idź do mojego Kościoła".

Po medytacyjnej Koronce nastąpiła chwila na modlitwę wstawienniczą. Propozycja była taka, że proszący o modlitwę wychodził na środek kościoła seminaryjnego i klęczał na klęczniku przed Najświętszym Sakramentem. W tym czasie reszta modliła się za niego w ławkach. Do takiej modlitwy podeszło trzech duchownych, w tym bp Andrzej Czaja. Na zakończenie adoracji biskup prosił o modlitwę za chorych kapłanów, zwłaszcza za ks. prof. Alojzego Marcola, byłego rektora seminarium opolskiego.

Potem nieszpory, spotkanie braterskie i konferencja o. Piotra Jordana Śliwińskiego, również kapucyna ze szkoły spowiedników nt. „Aktualne problemy w sprawowaniu sakramentu Pokuty i Pojednania. Obserwacje praktyka”.