Opona przebita przez leżący na jezdni przedmiot

ak /PAP/Prokuratura Okręgowa

publikacja 31.03.2016 21:06

Komunikat Prokuratury Okręgowej w Opolu w śledztwie w sprawie incydentu samochodu wiozącego Prezydenta RP.

Opona przebita przez leżący na jezdni przedmiot Samochody pędzące autostradą A4 Roman Koszowski /Foto Gość

Prokuratura Okręgowa w Opolu prowadząca śledztwo w sprawie wypadku limuzyny wiozącej prezydenta RP Andrzeja Dudę autostradą A4 w piątek 4 marca br. opublikowała dzisiaj komunikat na temat dwóch kolejnych opinii biegłych o specjalności mechanoskopii i badań wypadków drogowych.

„Biegli w opiniach dają odpowiedź na wiele kwestii, które dla prokuratury będą podstawą do dalszych czynności.

W chwili obecnej prokurator ujawnia jedynie, iż biegli stwierdzili, że wypadek prezydenckiej limuzyny polegał na najechaniu samochodu BMW na leżący na jezdni przedmiot, w wyniku czego doszło do przebicia opony prawego tylnego koła i spadku ciśnienia powietrza w oponie. To skutkowało utratą stateczności kierunkowej samochodu, zarzuceniem pojazdu i przemieszczeniem na prawe pobocze jezdni” – czytamy w komunikacie.

Z komunikatu dowiadujemy się również, że opona została przebita przez „płaski przedmiot o nieregularnych krawędziach szerokości ok. 10 mm”. Według biegłych „wniknięcie” tego przedmiotu „od zewnątrz do wnętrza” opony było przyczyną wypadku.

Prok. Lidia Sieradzka z Prokuratury Okręgowej w Opolu na pytanie o stan techniczny opon i samochodu odpowiedziała, że „wszystkie te okoliczności są i będą badane”. W tej kwestii prokurator ma zaplanowane kolejne czynności – m.in. przesłuchania świadków. Dla dobra śledztwa prok. Sieradzka nie odpowiedziała na pytanie, czy przedmiot, który spowodował przebicie opony, mógł pochodzić z samochodu. Odmówiła także odpowiedzi na pytanie, czy udało się wykluczyć udział osób trzecich w tej sprawie, oraz czy samochód był sprawny technicznie przed wyjazdem w trasę 4 marca. Nie ujawniła również ustaleń biegłych w sprawie prędkości, z jaką w chwili wypadku jechał samochód wiozący Prezydenta RP. Opinia biegłego z zakresu badań wypadków drogowych ma prawie sto stron.

Z przekazanych 9 dni temu opolskiej prokuraturze opinii biegłych z zakresu chemii wynika, że na oponie i nadkolach nie znaleziono śladów materiałów wybuchowych ani pozostałości przedmiotów, które mogłyby być pozostałościami urządzenia wybuchowego.