Licealiści specjalistami od rodziny

ana

publikacja 08.04.2016 15:30

Laureatką X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie została Ewa Nowakowska.

Licealiści specjalistami od rodziny W finale Ewa Nowakowska przygotowała temat o żałobie dziecka po stracie bliskiej osoby. - Był to dla mnie trudny temat. Nigdy w życiu nie spotkałam się z taką sytuacją, ale chciałam poznać możliwości pomocy dziecku w takiej sytuacji - mówiła laureatka Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W piątkowe przedpołudnie, 8 kwietnia, na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego zakończyła się 10. Jubileuszowa Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Rodzinie. Tytuły laureatów otrzymali: Ewa Nowakowska z II LO w Gorzowie Wielkopolskim, Anna Schimanek z LXXXI LO w Warszawie, Szymon Błaszczyk z I LO w Wałbrzychu, Katarzyna Kostrubiec z I LO w Gorzowie Wielkopolskim oraz Michalina Skitek z LO w Wolsztynie.

– Bez rodziny nie byłoby społeczeństwa. Co więcej, dziś rodzina coraz częściej staje się przedmiotem badań naukowych. I dobrze, że są młodzi ludzie, którzy właśnie tym problemem się interesują – podkreślał ks. prof. Tadeusz Dola, dziekan Wydziału Teologicznego UO, który wręczał dyplomy finalistom i laureatom olimpiady.

Ogłoszeniu wyników towarzyszyło I Seminarium o Rodzinie zatytułowane „Obrazy współczesnej rodziny”. Obok prelekcji profesorów psychologii i socjologii: prof. Barbary Dolińskiej i prof. Teresy Sołdry-Gwiżdż, swoje wystąpienie nt. „Jak towarzyszyć dziecku w żałobie po stracie bliskiej osoby?” wygłosiła laureatka 1. miejsca tegorocznej olimpiady – Ewa Nowakowska. Głos zabrał także Maciej Jonek, który laureatem tejże olimpiady został przed laty, a dziś jest już absolwentem KUL-u.

– 9 lat temu, gdy uczestniczyłem w olimpiadzie, stałem w tym samym miejscu i odpowiadałem na pytanie: „Czy rodzina XXI wieku przeżywa kryzys?”. Dziś ponownie chcę odpowiedzieć na to pytanie. I wtedy, i dziś odpowiadam: „tak” – mówił Maciej. Opowiedział o tym, co działo się w jego życiu po olimpiadzie. Jak spotykał na swojej drodze wybitnych naukowców, którzy pomagali mu rozwijać skrzydła, jak psychologia stawała się coraz większą pasją, jak w końcu wybrał ojcostwo ponad karierę psychologa.

– Nie chodzi o to, by wybudować sobie taką karierę psychologiczną, by można było bezpiecznie żyć. Pomyślałem, że jedyne, co będzie zaskakujące, to to, że mój syn będzie rósł – z przekonaniem podkreślał Maciej Jonek, tłumacząc, że jego karierą jest ojcostwo, że psychologia nadal go fascynuje, ale miejsca, w których w Wałbrzychu i Świdnicy pracuje jako psycholog, zapewniają mu przede wszystkim utrzymanie rodziny.

– Od początku olimpiady przygotowuję do niej uczniów – mówiła Małgorzata Simm z Wałbrzycha, psycholog i opiekunka naukowa wielu laureatów i finalistów kolejnych edycji olimpiady, m.in. Macieja Jonka. – 10 lat olimpiady to 10 lat moich doświadczeń w rozbudzaniu w uczniach refleksji psychologicznej, ponieważ start w olimpiadzie jest dla nich zderzeniem psychologicznej wiedzy potocznej, którą mają, z psychologią jako nauką – wyjaśniała M. Simm, zauważając, że udział w olimpiadzie staje się też początkiem budowania u młodzieży własnej wizji swojego przyszłego życia rodzinnego. – To wygrana tej olimpiady – podkreślała.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Rodzinie organizowana jest przez Instytut Nauk o Rodzinie na Wydziale Teologicznym UO i studenckie koło naukowe. W zawodach etapu okręgowego uczestniczyło 40 uczniów szkół średnich z całej Polski, do zmagań finałowych X olimpiady awansowało 18 z nich.