Historyczna chwila na opolskich Chabrach

ana

publikacja 07.05.2016 23:50

Bp Andrzej Czaja: - Oby ten dom Boży był nam zarazem bramą do nieba.

Historyczna chwila na opolskich Chabrach   Licznie zgromadzeni parafianie i goście Anna Kwaśnicka /Foto Gość – Przychodzenie do kościoła, do świątyni Pana jest swoistym wstępowaniem do nieba – podkreślał w homilii bp Andrzej Czaja, który w sobotę 7 maja poświęcił w Opolu nowo wybudowany kościół pw. św. Karola Boromeusza. Zachęcał mieszkańców osiedla, by dziękowali Bogu, że odtąd mają tak blisko dom Boży, i by często do niego przychodzili.

– Oby ten dom Boży był nam zarazem bramą do nieba. Bo domem Bożym będzie nieustannie, ale na ile będzie nam bramą do nieba, zależy od nas – tłumaczył biskup opolski, podkreślają, że świątynia jest zalążkiem nieba na ziemi, miejscem, gdzie Bóg stale czeka na człowieka. – Wchodząc tutaj, widząc tęczę, wspominajcie przymierze, jakie Bóg zawarł z człowiekiem. Przychodźcie jak najbliżej ołtarza i wpatrujcie się w krzyż. To, co krzyż przedstawia, realizuje się na ołtarzu – mówił biskup, zachęcając: – Chciejcie tu przebywać jak najczęściej.

Historyczna chwila na opolskich Chabrach   Ks. proboszcz Zbigniew Bienkiewicz otwiera drzwi kościoła Anna Kwaśnicka /Gość Opolski Historyczna, podniosła i wzruszająca uroczystość poświęcenia nowej świątyni rozpoczęła się o 17.00. Parafianie i goście bardzo licznie zgromadzili się na placu przed zamkniętym kościołem. Od przedstawicieli parafialnej rady duszpasterskiej klucze do świątyni otrzymał bp Andrzej Czaja, który przekazał je ks. proboszczowi Zbigniewowi Bienkiewiczowi. Po otwarciu na oścież wszystkich drzwi, pierwszy, tuż za krzyżem, do środka wszedł biskup opolski. Za nim księża, służba liturgiczna i wszyscy wierni, którzy wypełnili świątynię po brzegi.

We wnętrzu kościoła wszystkie światła były wygaszone, a ołtarz nieprzystrojony. Biskup pobłogosławił wodę i pokropił nią wiernych, ściany i ołtarz.

Obrzędy poświęcenia kościoła i ołtarza rozpoczęły się po liturgii słowa śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych. Na jej zakończenie biskup opolski umieścił w ołtarzu relikwie świętych Męczenników Rzymskich i odmówił modlitwę poświęcenia. Później namaścił krzyżmem ołtarz i cztery miejsca na ścianach kościoła, tzw. zacheuszki, a gdy wrócił do ołtarza, ustawiono na nim kociołek do spalenia kadzidła. Biskup wrzucił do niego kadzidło, którego woń uniosła się ku górze. Po okadzeniu ołtarza, a także wiernych służba liturgiczna nakryła ołtarz białym obrusem. Wniesiono kwiaty, a także świece. Kiedy diakon zapalił je od świecy przekazanej przez biskupa, włączone zostały wszystkie światła w kościele. Rozpoczęła się pierwsza liturgia eucharystyczna w nowo wybudowanym kościele.

Historyczna chwila na opolskich Chabrach   Bp Andrzej Czaja okadza Najświętszy Sakrament, który za chwilę zostanie włożony do nowego tabernakulum Anna Kwaśnicka /Foto Gość Podczas uroczystego Te Deum ks. Zbigniew Bienkiewicz przeniósł Najświętszy Sakrament z tymczasowej kaplicy do kościoła. Dotąd puste i otwarte tabernakulum stało się miejscem przechowywania Ciała Pańskiego. Zapłonęła oliwna wieczna lampka.

Za poświęcenie kościoła dziękowali biskupowi Czai przedstawiciele parafian. – Mamy ogromne szczęście, że ustanowienie naszej parafii przez abp. Alfonsa Nossola przypadło na czas pontyfikatu Jana Pawła II, który wołał do nas: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. My dzisiaj otwieramy drzwi tej świątyni Chrystusowi, otwieramy je szeroko. Ale otwieramy też drzwi naszych serc, najszerzej jak potrafimy. Zdajemy sobie sprawę, że poświęcenie kościoła nie jest zakończeniem budowy domu Bożego, lecz jej początkiem. Teraz my własnym życiem i świadectwem musimy i chcemy nieustanie go wzmacniać i chronić – takie zapewnienie usłyszał biskup opolski.

Z kolei ks. proboszcz Zbigniew Bienkiewicz, podkreślając, że 9-letnia budowa kościoła była Bożym dziełem, dziękował tym, którymi Pan Bóg się posługiwał przy wznoszeniu świątyni.

Historyczna chwila na opolskich Chabrach   Bp Andrzej Czaja podpisuje akt poświęcenia kościoła Anna Kwaśnicka /Foto Gość Po błogosławieństwie bp Andrzej Czaja, ks. Zbigniew Bienkiewicz, ks. Mateusz Podkówka, a także przedstawiciele parafian podpisali akt poświęcenia kościoła.

Wnętrze kościoła, zaprojektowanego przez Jana Olenieckiego jest w bieli. Nad ołtarzem, który swym kształtem nawiązuje do pustego grobu, znajduje się duży krzyż. Po jego prawej stronie umieszczono figurę św. Karola Boromeusza, a po lewej Matki Bożej. Wzdłuż ścian wkrótce staną figury stacji drogi krzyżowej.

O opolskiej parafii św. Karola Boromeusza i nowym kościele w „Gościu Opolskim” nr 19/2016 na 8 maja br.