Łączą ich wielkie serca

kgj

publikacja 24.05.2016 21:12

Laureaci konkursów "Ośmiu Wspaniałych" i "Społecznika Roku" odebrali nagrody.

Łączą ich wielkie serca   Aleksandra Salomon pojedzie na etapp centralny "Ośmiu Wspaniałych" Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Niech mi ktoś teraz jeszcze powie, że młodzież jest taka czy owaka, to... - tu groźnie zawiesił głos Andrzej Puławski, rosły strażak OSP Murów, podsumowując galę. I wspominając coś o natarciu takiemu delikwentowi uszu, zwrócił się do młodych wolontariuszy: - Jesteście wielcy, to co robicie jest wspaniałe!

Prócz wielkich serc, które łączą laureatów - jak zauważył jeden z wręczających wyróżnienia podczas uroczystości, która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim - wspólna, zarówno u najmłodszych, jak i dorosłych już uczestników była pasja w pomaganiu innym oraz radość czerpana z tego, co robią. Stąd połączono podsumowanie dwóch konkursów, by młodsi i starsi społecznicy mogli się poznać, czerpać inspirację i zobaczyć, w jak różnych obszarach są ludzie, którzy po prostu lubią służyć innym.

W 17. opolskiej edycji konkursu „Ośmiu Wspaniałych” dla nastoletnich wolontariuszy spośród 52 zgłoszonych wygrała Aleksandra Salomon, uczennica trzeciej klasy Publicznego Gimnazjum w Zdzieszowicach. To ona w czerwcu będzie reprezentowała Opolszczyznę na finale krajowym, który tym razem odbędzie się w Prudniku.

Ola pasję pomagania ma w sobie od dziecięcych lat, już jako kilkulatka bardzo lubiła mieć swoje zadania i cieszyła ją radość w oczach innych - jak mówi. Na gali towarzyszyła jej mama Anna i wychowawczyni, Teresa Kielar. To ona chwaliła zaangażowanie Oli w akcje charytatywne, np. na rzecz chorych i potrzebujących dzieci. Barbara Charczuk z Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji, koordynatorka konkursu, podkreślała zaś, że laureatka, nawet gdy sama zaczęła borykać się z poważną chorobą, nie zaprzestała działać na rzecz innych, ale tym bardziej potrafiła współczuć i pomóc innym chorym.

Nagradzanie zaczęło się jednak od najmłodszych społeczników ze szkół podstawowych, czyli „Ósemeczek”.

Za co? Na przykład za działalność w Szkolnym Kole PCK, zbieranie nakrętek na rzecz chorych dzieci, pomoc schronisku, wspieranie niepełnosprawnych dzieci, udział w ogólnopolskich akcjach. W tym gronie znaleźli się: Magdalena Jankowska i Julia Pietrzak z PSP nr 15 w Opolu (opiekun: Lucyna Wojewódzka), Wiktoria Kluska i Laura Malosek - również z PSP nr 15 (opiekun: Ewa Anweiler) oraz Grupa TAK Pomagam z Zespołu Szkół TAK im. Ireny Sendlerowej w Opolu (działające pod kierunkiem: Beaty Maliszkiewicz, Doroty Pociechy i Barbary Śniegur).

Grono nastoletnich laureatów zdominowały tym razem dziewczęta. Ich dokonania już są imponujące.

Łączą ich wielkie serca   A oto wspaniała ósemka oraz wyróżnieni w tegorocznej edycji Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Aleksandra Calicka i Karolina Tulik z PG nr 9 Dwujęzycznego w Opolu to wolontariuszki w Publicznym Przedszkolu nr 43, PSP nr 2, świetlicy Cegiełka, żłóbku Kangurek oraz DPS-ie w Czarnowąsach, brały udział w akcji Kilometry Dobra, Maraton Opolski, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, oraz przy organizacji Światowych Dniach Młodzieży; ich opiekunem jest Beata Nowak. Magdalena Rosiak z katolickiego gimnazjum SPSK w Opolu, działająca w Szkolnym Kole Caritas, licznych akcjach charytatywnych, wolontariuszka w PSP nr 9 w Opolu i PSP w Wawelnie, odwiedzająca starszych i chorych, pomagająca też przy organizacji ŚDM; jej opiekunem jest Anna Jaksik. Oliwia Sawicka z PG nr 1 w Opolu jest certyfikowaną wolontariuszką Szkolnego Koła Wolontariatu, brała udział w wielu zbiórkach zarówno pieniędzy dla dzieci i niepełnosprawnych, jak i rzeczy: pluszaków czy nakrętek, w akcji Pola Nadziei, odwiedza seniorów w Domu Złotej Jesieni w Opolu; jej opiekunem jest Grażyna Grabowska. Michalina Szablewska z PG nr 1 w Strzelcach Opolskich jest przewodniczącą samorządu szkolnego, brała udział w akcjach „Podziel się posiłkiem”, „Góra grosza”, „Uśmiech pod choinkę”, WOŚP, pomaga podopiecznym Środowiskowego Domu Pomocy, współorganizuje imprezy integracyjne , opiekuje się też chorą babcią i pomaga starszym sąsiadom; wspierają ją opiekunki - Grażyna Ziaja, Małgorzata Piechaczek i Gabriela Wąchała. Aleksandra Wilk z Zespołu Szkół im. Jana Kilińskiego w Krapkowicach współorganizowała wiele imprez, jak np. koncertów charytatywnych na rzecz „Barki”, dla pensjonariuszy DPS „Anna” w Krapkowicach, na rzecz WOŚP, „Szlachetnej Paczki”, pomaga w nauce dzieciom w rodzinie zastępczej; jej opiekunem jest Malwina Szaja.

Sandra Zawada z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Opolu od IV klasy szkoły podstawowej angażuje się w wolontariat w DPS w Czarnowąsach, bierze udział w „Szlachetnej Paczce”, „Górze Grosza”, brała udział w Akademii Liderów Fundacji św. Mikołaja i Młody Lider w Rozwoju, współtworzyła Szkolne Koło Wolontariatu i pomaga osobom starszym; wspiera ją Joanna Proszewska.

Prócz nagród przyznano dwa wyróżnienia. Jedno dla Katarzyny Feliks z Zespołu Szkół w Czarnowąsach, za wolontariat w DPS w Czarnowąsach, zaangażowanie w akcje Szkolnego Koła Caritas i pomoc grupie „Iskierka Nadziei” z Dobrzenia Wielkiego; jej opiekunem jest Iwona Lekner. Drugie dla Szkolnego Koła Caritas z Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu za angażowanie się w akcje charytatywne w mieście, cykliczne odwiedziny w brzeskim szpitalu i akcję promującą w ramach Dnia Szpiku. Opiekunem koła, którego znaczną część stanowią chłopcy, jest Tomasz Wypych.

Łączą ich wielkie serca   Grono nominowanych i laureatów tytułu "Społecznika Roku" wraz z kapitułą i organizatorami konkursu Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Laureatami II edycji konkursu na „Społecznika roku Województwa Opolskiego 2015” zostali tym razem: ks. Józef Krawiec, założyciel Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Barka” i domów dla bezdomnych, Tadeusz Rogoża, animator kultury i krajoznawca, płk. Stefan Szelka, działający na rzecz kombatantów i zachowania pamięci historycznej, Dorota i Gerard Wonsowie, regionaliści i założyciele izby regionalnej oraz Jan Bednarek, animator kultury i działacz z Kolonii Gosławickiej. Wyróżnienia trafiły do Barbary Lach z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, Elżbiety Sobolewskiej, prezes Stowarzyszenia na rzecz autyzmu „Uczymy się żyć razem”i Andrzeja Puławskiego, strażaka i działacza na rzecz ochrony przyrody i lokalnych zabytków z Zagwiździa. Wybrano ich spośród 23 zgłoszonych kandydatów.

(O ich dokonaniach także w najbliższym numerze Opolskiego Gościa Niedzielnego (nr 23), który ukaże się 5.06.2016)

Galę uświetniła krótkimi spektaklami i śpiewem opolska młodzież.