Tanecznie wspierają ŚDM

ana

publikacja 29.05.2016 00:11

Światowe Dni Młodzież łączą pokolenia… na balu charytatywnym. W Opolu bawiło się na nim ponad 160 osób.

Tanecznie wspierają ŚDM Zabawa trwała do późnych godzin nocnych Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Jak można wesprzeć dzieło Światowych Dni Młodzieży? Na przykład balem charytatywnym. Na taki pomysł wpadł Sławomir Siedlecki ze wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej z Opola.

Do pomysłu bez trudu przekonał ks. Łukasza Knosalę, odpowiedzialnego w parafii Przemienienia Pańskiego za przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, Halinę Piętę, prowadzącą parafialny Klub Seniora oraz Martę Bobkiewicz, wolontariuszkę ŚDM, należącą do wspólnoty z osobami niepełnosprawnymi istniejącej przy Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Opolskiej.

Te wszystkie środowiska połączyły siły i wraz z parafialnymi wolontariuszami ŚDM w sobotę 28 maja przygotowały w auli seminaryjnej świetną imprezę z wieloma okazjami, by wesprzeć finansowo wyjazd młodzieży do Krakowa i organizację Dni w Diecezjach. – Ale dzisiejszy bal to nie tylko okazja, by finansowo wesprzeć organizację Światowych Dni Młodzieży, ale też doskonały pretekst, by rodziny, które w tym wydarzeniu będą uczestniczyć, mogły się wzajemnie poznać – podkreśla Halina Pięta.

W balu wzięło udział ponad 160 osób. W ramach atrakcji towarzyszących wystąpił chór Złoty Liść z DDP „Złota Jesień”, a także zespół Camerton. Natomiast zabawę taneczną poprowadził DJ – Andrzej Toczek.

– Przy wejściu każdy składał dobrowolną cegiełkę. Przygotowaliśmy też loterię fantową, w której każdy los wygrywa. Odbyło się również losowanie nagród wśród uczestników loterii – opowiada pani Halina. – Zorganizowaliśmy kilka licytacji. Sprzedane zostały m.in. dwa obrazy, każdy za ponad 300 zł – dopowiada Sławomir Siedlecki. Oprócz tego można było za dobrowolną ofiarę zakupić książki czy ręcznie wykonane upominki.

Tanecznie wspierają ŚDM   Licytacja pamiątkowej koszulki Anna Kwaśnicka /Foto Gość Jeden z obrazów wylicytowała Alicja Bielawa z Prudnika. – Przed Światowymi Dniami Młodzieży w Kolonii byłam na spotkaniu młodych we włoskim Loreto. Doskonale pamiętam wschód słońca, jaki tam widziałam. A obraz, który kupiłam, przypomina mi tamtą scenerię – mówi pani Alicja.

Do wylicytowania była też koszulka ze Światowych Dni Młodzieży w Kolonii z licznymi podpisami uczestników tamtego spotkania, a także z podpisem Kiko Arguello, założyciela Drogi Neokatechumenalnej. To ważna pamiątka dla Magdy, która tę koszulkę przekazała na licytację.

Bal rozpoczął się polonezem, a także serdecznym słowem i błogosławieństwem bp. Andrzeja Czai. Biskup opolski podkreślał, że Światowe Dni Młodzieży wiążą się z wielką radością i tę radość trzeba w sobie obudzić. Prosił również, by dorośli zrobili wszystko, aby młodzież pojechała do Krakowa, a nie została przed telewizorami.

W balu uczestniczyli członkowie wspólnot neokatechumenalnych z Opola, Prudnika, a nawet z diecezji gliwickiej, seniorzy, wolontariusze ŚDM, osoby niepełnosprawne oraz też rodziny z parafii Przemienienia Pańskiego, które podczas Dni w Diecezjach będą w swoich domach gościć pielgrzymów.

– Bal jest bardzo udany. Jest świetna atmosfera, dobra muzyka i słuszny cel. Jest to też doskonała okazja, by bliżej poznać osoby, które znamy tylko z widzenia z kościoła – mówi Beata Jasionowska, która wraz z mężem podczas Dni w Diecezjach ugości dwoje pielgrzymów. – Czekam na ten czas. Chciałabym, żeby pielgrzymi dobrze czuli się w naszym domu. Zdaję sobie sprawę z tego, że oboje z mężem jesteśmy zapracowani, ale ufam, że Pan Bóg tak to wszystko poukłada, że damy radę być dobrymi gospodarzami – dodaje pani Beata.

– W naszej parafii 48 rodzin zgłosiło chęć przyjęcia pielgrzymów. Każda z tych rodzin została zaproszona na bal osobiście przez naszych wolontariuszy ŚDM, a wręczane im zaproszenia zostały przygotowane przez seniorów – opowiada ks. Łukasz Knosala, podkreślając, że w parafii już od pewnego czasu rozwija się współpraca międzypokoleniowa, m.in. dzięki warsztatom integracyjnym, w których wspólnie uczestniczyli seniorzy i młodzież. – Podczas Dni w Diecezjach seniorzy także będą zaangażowani. W piątek, czyli w dzień miłosierdzia, jednym z zadań, jakie młodzież podejmie, będzie przygotowywanie razem z seniorami pierogów – zdradza duszpasterz. I dodaje: – Ogromnie cieszę się, że Światowe Dni Młodzieży już się dzieją. Przecież gdyby nie ŚDM, to w tym gronie nie spotkalibyśmy się. Wspólne dzieło nas łączy.