Muzyczna Aleja Gwiazd coraz dłuższa

a

publikacja 03.06.2016 17:55

Dziś na czerwonym dywanie stanęli Krzysztof Dzikowski i Elektryczne Gitary, a w kolejnych dniach...

Muzyczna Aleja Gwiazd coraz dłuższa Elektryczne Gitary odsłoniły 50. gwiazdę w opolskiej alei Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W trakcie 53. KFPP zostanie odsłoniętych aż 6 nowych gwiazd. Dwie pierwsze mogliśmy zobaczyć już dziś. Najpierw na czerwonym dywanie stanął Krzysztof Dzikowski, który zadebiutował w 1963 r. jako autor tekstów. Jest autorem m.in. „Anny Marii”, czyli hitu Czerwonych Gitar.

Pół godziny później przed opolskim ratuszem pojawił się zespół Elektryczne Gitary: Kuba Sienkiewicz, Tomasz Grochowalski, Aleksander Korecki, Piotr Łojek, Leon Paduch i Jacek Wąsowski. Muzycy odsłonili 50. gwiazdę w opolskiej alei.

– Od kilku lat budujemy Aleję Gwiazd Polskiej Piosenki. Jestem przekonany, że bez tej gwiazdy nasz gwiazdozbiór byłby absolutnie niepełny. Zabrakłoby w nim zmysłu obserwacji naszej rzeczywistości, w sposób często przekorny, czasem złośliwy czy lekko zabarwiony ironią. To wszystko opakowane w fantastyczną, prostą, rock&rollową muzykę – podkreślał Mirosław Pietrucha, wiceprezydent Opola. – Jesteście dla nas wybawieniem. Spuszczacie te emocje, które wynikają z życia, codzienności, frustracji. Wasze płyty bardzo często mają zdolność terapeutyczną i za to rozbrajanie rzeczywistości w imieniu słuchaczy bardzo serdecznie wam dziękuję – mówił Pietrucha.

– Jestem wzruszony. Dostąpiliśmy właśnie takiego zaszczytu, że tablica z naszą nazwą znajduje się w tej alei. Jesteśmy niezwykle muzykalnym narodem. Tych gwiazd w alei jest już tyle, że powstała z tego cała „droga mleczna”. Ale proszę pamiętać, że pomiędzy tymi gwiazdami jest jeszcze wiele ciemnej materii. Tak donoszą najnowsze odkrycia i trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że tej ciemnej materii jest znaczenie więcej niż nam się do tej pory wydawało – podkreślał Kuba Sienkiewicz.

Na uroczystości odsłonięcia nie mogło zabraknąć także Chóru Akademickiego Politechniki Opolskiej, który pod batutą Ludmiły Wocial-Zawadzkiej brawurowo wykonał wiązankę hitów wyróżnionych artystów.

W kolejnych dniach trwania festiwalu gwiazdy odsłonią: Majka Jeżowska, Ich Troje, Halina Frąckowiak oraz Varius Manx.