Blisko 400 nauczycieli na Górze św. Anny

ana

publikacja 30.06.2016 14:20

Dobrze uformowany nauczyciel dobrą drogą poprowadzi uczniów.

Blisko 400 nauczycieli na Górze św. Anny Niektórzy nauczyciele Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich na Górę św. Anny przyjechali wraz z rodzinami Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Na Górze św. Anny od 26 czerwca do 1 lipca trwają ogólnopolskie rekolekcje nauczycieli pracujących w placówkach Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich.

Rekolekcje odbywają się pod hasłem „Pójdź za Mną”, a bierze w nich udział 370 osób z różnych stron Polski. Jest to jeden z trzech wakacyjnych turnusów. Kolejne odbędą się w Mikoszowie k. Elbląga i w Czarnej Górze-Zagórzu.

– Poprzez coroczne rekolekcje zapraszamy nauczycieli do uczestnictwa w drodze Pana Jezusa. W ubiegłym roku w rekolekcjach udział wzięło około 1300 nauczycieli. W tym roku nie będzie mniej – podkreśla Maria Chodkiewicz, prezes SPSK.

Turnus na Górze św. Anny prowadzi ks. Tomasz Kołodziej z archidiecezji gnieźnieńskiej, związany z jedną ze szkół SPSK. – Już 4. rok jesteśmy na Górze św. Anny. Nauczyciele pokochali to miejsce. Jest stała grupa osób, która na rekolekcje zawsze wybiera właśnie Górę św. Anny. To miejsce szczególnego wyciszenia i radości w Panu. W tym roku ogniskujemy się wokół tematu własnego chrztu i chrztu Polski oraz Świętego Roku Miłosierdzia. To szczególny czas, bo w przededniu pielgrzymki papieża Franciszka do Polski – mówi pani Maria.

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w tym roku obchodzi 25-lecie działalności. Organizacja prowadzi 136 szkół w 18 diecezjach, również w diecezji opolskiej. Są to placówki na wszystkich etapach kształcenia – począwszy od przedszkoli, przez szkoły podstawowe, również integracyjne i specjalne, gimnazja, po licea ogólnokształcące, technika, a także szkoły zawodowe i przysposabiające do pracy. W tych szkołach uczy się łącznie ponad 8 tysięcy uczniów, a pracuje w nich ponad 2 tysiące nauczycieli.

– Nasze stowarzyszenie powstało jako odpowiedź na wezwanie naszego ukochanego ojca świętego – św. Jana Pawła II, wezwanie ku nowej ewangelizacji. Do tej ewangelizacji jako świeccy katolicy postanowiliśmy posłużyć się oświatą – wyjaśnia Maria Chodkiewicz. I dopowiada: – Realizujemy drogę rozwoju człowieka według personalizmu św. Jana Pawła II. Chodzi o integralny rozwój nauczyciela, który prowadzi za sobą ucznia. Wychowawca zawsze prowadzi za sobą.

W trosce o rozwój nauczycieli stowarzyszenie nie tylko organizuje letnie rekolekcje, ale podczas roku szkolnego prowadzi także szkolenia formacyjno-zawodowe. Odbywają się one 3 razy w roku i łączą formację serca i umysłu. – Jeśli nauczyciel świadczy sobą, idzie dobrą drogą, jest bardzo dobrym nauczycielem, to tak prowadzi za sobą uczniów – podkreśla prezes zarządu SPSK.

Misją stowarzyszenia jest troska o integralny rozwój osoby. Chodzi o rozwój w pięciu sferach: fizycznej, moralnej według Dekalogu, społecznej rozumianej jako wychowanie do miłości i poszanowania dobra wspólnego, kulturalnej i poznawczej.