"Barka" na Drodze Krzyżowej z Franciszkiem

Andrzej Kerner

publikacja 02.07.2016 10:05

Mieszkańcy "Barki" poniosą krzyż podczas papieskiego nabożeństwa w czasie Światowych Dni Młodzieży.

"Barka" na Drodze Krzyżowej z Franciszkiem Adoracja krzyża Światowych Dni Młodzieży w stodole "Barki" w folwarku "Kaczorownia" w czasie pasterki 2014 r. Andrzej Kerner /Foto Gość

20 członków wspólnot podstrzeleckich domów „Barki” poniesie krzyż w czasie Drogi Krzyżowej, której będzie przewodniczył papież Franciszek w czasie ŚDM w Krakowie. Droga Krzyżowa z papieżem odprawiona będzie w piątek 29 lipca o godz. 18.

„Barkowicze” - dawni więźniowie, bezdomni, opuszczeni - będą nieśli krzyż między stacją V a VI (Szymon z Cyreny pomaga dźwigać krzyż Jezusowi - Weronika ociera twarz Jezusowi). Drodze między stacjami w przekazie telewizyjnym Drogi Krzyżowej będą towarzyszyły krótki film i zdjęcia opowiadające o tym, dlaczego powstały domy „Barki” w okolicach Strzelec Opolskich i jak żyją ich mieszkańcy. - Motywem przewodnim tej części Drogi Krzyżowej będzie uczynek miłosierdzia: „więźniów pocieszać” - informuje ks. Józef Krawiec, założyciel i kapelan „Barki”.

Organizatorzy ŚDM dopuścili możliwość, że wśród 20 ludzi niosących krzyż 5 osób będzie miało więcej niż 35 lat. Większość mieszkańców to właśnie osoby powyżej tego wieku. Pięciu starszych „Barkowiczów” wybranych na papieską Drogę Krzyżową to liderzy domów. Ksiądz Krawiec zrezygnował z miejsca w grupie niosącej krzyż. - Ja już w życiu dużo przeżyłem, a dla nich to będzie coś wielkiego. Bardzo bym chciał, żeby w tym niezwykłym doświadczeniu dominantą było uczestniczenie w drodze Pana Jezusa, a nie występ. Bo jak się w czymś takim uczestniczy, to te sprawy zewnętrzne, techniczne mogą przesłonić istotę. Chciałbym, żeby to dla nich uczestnictwo w nabożeństwie, w którym nigdy w życiu nie uczestniczyli. Bo tam przecież będzie ponad milion ludzi, a przez telewizję uczestniczyć będą miliony ludzi z całego świata - podkreśla ks. Krawiec.

Jeden z młodych członków wspólnoty - mieszkający w domu „Kaczorownia” Sebastian - w czasie nabożeństwa będzie czytał modlitwę.