Czas na podjęcie pracy nad sobą

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 21.08.2016 08:18

Mszą św. na Jasnej Górze zakończyła się 40. Piesza Pielgrzymka Opolska.

Czas na podjęcie pracy nad sobą Opolscy pielgrzymi przed jasnogórskim szczytem Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Na Jasnej Górze pątników 40. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej przywitał w imieniu paulinów o. Mieczysław Polak. – Źródłem naszego chrześcijańskiego życia jest Eucharystia, dlatego swój pobyt na Jasnej Górze w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia pragniecie uwieńczyć Mszą św. Witam was wszystkich, którzy przemierzaliście drogę do Częstochowy wpatrzeni w krzyż pielgrzymkowy, niosąc intencje swoje i bliższych – mówił o. Polak.

– Doświadczaliście, że życie każdego człowieka jest nieustannym pielgrzymowaniem do domu Ojca. Zanurzeni w czasie podarowanym przez Pana Boga przemierzamy drogi doczesności, aby ostatecznie zjednoczyć się z Nim w wieczności. Doszliście do celu waszego pielgrzymowania, do Matki Bożej, by Jej zawierzyć siebie, swoich bliskich, swoje troski, potrzeby i nadzieje – podkreślał o Polak, życząc pielgrzymom, by spotkanie z Matką Bożą, umocniło ich wiarę, a Jej wstawiennictwo udzieliło im potrzebnych łask i duchowych mocy.

W sobotę 20 sierpnia Mszę św. wraz bp. Andrzejem Czają koncelebrowali księża, którzy posługiwali w drodze pielgrzymom, a także ks. Marian Janus, z ramienia KEP główny koordynator pielgrzymek na Jasną Górę.

– Wieńczymy naszą 40. Pieszą Pielgrzymkę Opolską. Przez te dni pielgrzymowania staraliśmy się Bogu wraz z Maryją śpiewać „Magnificat”. Staraliśmy się też powierzać ten dzisiejszy nasz dzień, te różne intencje – nasze troski, ale i radości, w sposób szczególny prosiliśmy o pokój dla świata, o żywotność i wielki potencjał wiary żywej w dzisiejszym Kościele, o duchowe zdrowie w naszych rodzinach, o piękne owoce Światowych Dni Młodzieży – mówił w słowie wstępnym bp Andrzej Czaja, który od środy, a dokładniej od kościoła św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich dołączył do grona pielgrzymów.

– W drodze spoglądaliśmy też z ufnością w przód w swoje życie, zawierzając je Bogu, podpatrując w tym zawierzeniu Maryję i patronów poszczególnych grup. Chcemy tego wszystkiego raz jeszcze tutaj dokonać. Chcemy wyśpiewać Bogu „Magnificat” i raz jeszcze te intencje, z którymi pielgrzymujemy, złożyć na ołtarzu, ale tu też, zachęcam was, złóżcie na ołtarzu wasze postanowienia. Bo ta pielgrzymka postanowieniem winna się skończyć. Jak dalej iść w życiu, jak dbać o rozwój duchowy, co w pracy nad sobą podjąć ze szczególną na nowo gorliwością – zachęcał biskup opolski.

Prosił też, by sięgając pamięcią do swojego chrztu, odnowić przymierze z Bogiem.

Na zakończenie Mszy św. ks. Marcin Ogiolda podziękował tym, którzy swoją pracą i służbą włączyli się w organizację pielgrzymki: służbie porządkowej i ekologicznej, animatorom muzycznym i obsłudze medialnej. Podał również termin 41. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę. Z Nysy, Prudnika i Kietrza wyruszy ona w niedzielę 13 sierpnia 2017 r., z Głubczyc, Opola i Raciborza – w poniedziałek 14 sierpnia 2017 r., z Kluczborka – we wtorek 15 sierpnia 2017 r., a z Ujazdu – w środę 16 sierpnia 2017 r. Na Jasną Górę pątnicy dotrą w sobotę 19 sierpnia 2017 r.

W tym roku na pielgrzymi szlak wyruszyło blisko 3000 osób, o 500 więcej niż w roku ubiegłym.

Więcej:

  • Homilia bp. Andrzeja Czai w tekście "Wspinajmy się na wyżyny człowieczeństwa" - czytaj