Kolejka do oddawania krwi

ak

publikacja 06.12.2016 12:39

W dzień św. Mikołaja znani opolanie zachęcają do krwiodawstwa.

Kolejka do oddawania krwi Dawcy krwi w krwiobusie RCKiK, który 6 grudnia stanął na opolskim rynku. Andrzej Kerner /Foto Gość

Od przedpołudnia na opolskim rynku jest głośno i panuje tam spory ruch. - Bardzo się cieszymy, że mimo niesprzyjającej pogody i chłodu jednak opolanie o naszej akcji nie zapomnieli i jak do tej pory żadne krzesło w krwiobusie nie było ani przez chwilę puste – mówi Sylwia Hesig-Brzana z radia „Doxa”, współorganizatorka akcji „Zostań świętym Mikołajem – oddaj krew”.

Idea akcji jest prosta: w dzień świętego Mikołaja znani opolanie oddają krew, by w ten sposób zachęcić innych do krwiodawstwa. Wśród osób promujących akcję są m.in. podinsp. Witold Apolinarski (dowódca Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu) Kamil Bednarek (wokalista), Bartłomiej Bonk (sztangista, brązowy medalista olimpijski z Londynu, mistrz Europy), ks. Arnold Drechsler (Dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej), , Barbara Niewiedział (mistrzyni paraolimpijska z Sydney, Londynu i Rio)Mateusz Magdziarz (dyrektor TVP Opole), ppłk. Jerzy Łukasik (komendant placówki Straży Granicznej w Opolu), Anna Pabiś (II wicemiss Polski), por. Piotr Płuciennik (oficer prasowy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej), Arkadiusz Wiśniewski (Prezydent Opola).

- Pomagam w ten sposób już po raz kolejny. Dlaczego? Bo po prostu warto pomagać innym ludziom – mówi Karolina Wągrowska z Rozwadzy, studentka resocjalizacji na UO, która właśnie wyszła z krwiobusu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. RCKiK wspólnie z „Doxą” organizuje tę akcję, której partnerami są m.in. policja, straż graniczna i MOSiR.

Każdy kto odda krew dostanie ciepły posiłek przygotowany przez restaurację „Maska” oraz gorącą czekoladę.

Organizowana po raz piąty „mikołajowa” akcja „Doxy” potrwa do godz. 17. Kolejka do oddawania krwi   Ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej przechodzi badania przed oddawaniem krwi.