Zabójcze, skrzydlate, piękne

Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

publikacja 14.01.2017 01:00

A kiedy ich sekrety zdradzają pasjonaci i to pokazując efektowne zdjęcia - zachwycają.

Zabójcze, skrzydlate, piękne   Tak właśnie było podczas wernisażu w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny, gdzie znajduje się dział przyrodniczy Muzeum Śląska Opolskiego. Bohaterami dwóch prezentowanych od dzisiaj wystaw są ważki.

Pierwsza przedstawia różne gatunki spotykane na Opolszczyźnie - przedstawiono na niej kolejne etapy: od inwentaryzacji do kolekcji muzealnej. Druga przedstawiała te wyjątkowe stworzenia związane z wodą, ale i latające w powietrzu.

Twórcy wystaw, Michał Wolny i Piotr Zabłocki - biolodzy z działu przyrody MŚO ze swadą opowiadali o efekcie kilkunastu lat pracy w terenie. Zrobione przez nich (oraz innych pasjonatów: Jarosława Wenty, Piotra Mikołajczuka, Andrzeja Kucharskiego, Bogusławy Jankowskiej, Jacka Chromika) zdjęcia ukazywały najbardziej niezwykłe, intymne i tajemnicze momenty z życia ważek.

Ukazywały ich drapieżny tryb życia, moment przeobrażenia czy rozmnażanie, ale także niespotykane u innych zwierząt przystosowania i specyfikę budowy.

- Polują na kijanki, komary, ale te największe także na małe rybki, płazy, cokolwiek, co się rusza. Niektóre z ważek potrafią aktywnie skradać się do ofiary a potem chwytając gwałtownie specjalną maską chwytają ją i zjadają. Mogą też być kanibalami, zjadać inne, mniejsze gatunki. A tu mamy rozwój pierwotnej postaci, linienia, podczas którego larwa zrzuca oskórek - opowiadał Piotr Zabłocki. - A ja, korzystając z tego, że audytorium jest pełnoletnie powiem o tak istotnym aspekcie życia ważek, jak ich życie seksualne - jak to robią, jak długo, jak często... - z dużą dawką humoru intrygował słuchaczy Michał Wolny.

Przedstawili też zrealizowany w ramach projektu komiks pt. „Cecylia poznaje ważek zwyczaje”. Rysunki wykonał do niego jeden z najznakomitszych polskich rysowników Sławomir Kiełbus.

Dzięki dobrej kresce, świetnemu scenariuszowi i wyjątkowej wartości merytorycznej już zdobył pierwszą nagrodę w konkursie wydawnictw lokalnych i regionalnych. Komiks ten, wydany w nakładzie 25 tys egz. będzie rozdawany podczas zajęć edukacyjnych, które realizowane będą od 17 stycznia.

Sam wernisaż uświetnił swoim występem Kwartet Piastowski Filharmonii Opolskiej, zaś po obejrzeniu ekspozycji można było zrobić sobie humorystyczne, komiksowe zdjęcie i kupić na pamiątkę jakiś gadżet z ważką.

Zabójcze, skrzydlate, piękne   Wystawa uwiecznia niezwykłe momenty na planszach Karina Grytz-Jurkowska - Wystawa potężna i naprawdę robiąca wrażenie. W mojej okolicy nie obserwuję ich zbyt często, ale teraz postaram się zwrócić uwagę. Myślę, że komiks będzie dla mojej córki strzałem w dziesiątkę, mnie już urzekł, choć tylko przekartkowałem parę stron. Widać skalę, zaangażowanie i inicjatywę autorów. W naszych czasach należy się ukłon w stronę przyrody, bo zapominamy o niej. Sama wystawa jest też świetna i pouczająca pod względem zdjęciowym, mogłaby być równie materiałem do warsztatów fotograficznych - mówi Bartosz Bąk oglądający ekspozycje.

Pierwsza z prezentowanych wystaw ma charakter stały, zwiedzać ją można do odwołania. Druga w kolejnych miesiącach będzie udostępniana w Brzegu, Praszce, Opolu, Prudniku, Namysłowie i Głubczycach, a pod koniec października tego roku wróci na Górę św. Anny.

Projekt „Inwentaryzacje przyrodnicze kluczem do edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności w województwie opolskim”, jest realizowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.